Küba’da ABD Emperyalizmine karşı konvoy

Küba’nın başkenti Havana’da binlerce Kübalı, ABD Emperyalistlerinin ekonomik ablukasına karşı konvoy düzenledi.

29 Mart 2021 0

Küba, ABD Emperyalistlerin abluka ve ambargo saldırılarına kaşı mücadele etmeye devam ediyor. Küba halkı, ABD’nin bitmek bilmeyen abluka zulmüne karşı başkent Havana’da araçlarla konvoy düzenleyerek ABD’nin ekonomik ablukasını protesto etti. Konvoyu gerçekleştiren Aşk Köprüleri adlı kuruluş oldu. Aşk Köprüleri kuruluşunun girişimleri sonucunda gerçekleşen protesto konvoyu, Malecon sahil yolundan ilerleyerek ABD’nin Havana Büyükelçiliği önünden de geçti. Aşk Köprüleri isimli kuruluş, ABD’nin Küba üzerindeki ambargo ve ablukalarına son vermesini savunmakla biliniyor.

Dünyanın birçok noktasında da buna benzer 54 eylemin gerçekleştiği, bu eylemlerin birçoğunun ABD kentlerinde yapıldığı bildirildi. ABD’nin Tampa, Hartford, Holyoke Albany, Detroit, Şikago ve Minneapolis kentlerinde bu projeye ilk kez dahil olunduğu gelen bilgiler arasında.

Protesto konvoyuna katılan Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda “Abluka, zararlı, yasa dışı, ahlak dışı ve kriminal bir özellik taşıyor. Bu politikaya Trump yönetiminin Covid-19 pandemisi döneminde verdiği oportünist destek, bu ablukayı daha vahşi, daha suçlu kıldı. Bizi bugün bir araya getiren bu oldu” ifadelerini kullandı.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel de, sosyal medya hesabından konvoya destek vererek, eyleme katılanlara teşekkür ettiğini duyurdu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ