Özel Çeviri | Küba’dan ABD’ye ‘manipülasyona son verin’ çağrısı

Küba, Amerikan hükümetinin Adada bulunan diplomatlarının sağlık alanındaki iddiaları ile Küba’ya karşı yürüttüğü manipülasyonları sonlandırması için bir kez daha çağrı yaptı.

12 Temmuz 2018 1

ABD’nin Küba’da bulunan diplomatlarının ‘sonik saldırıya maruz kaldığı’ iddiası iki ülke arasında tartışılmaya devam ediyor. Daha önce de birçok kez ABD’li yetkililer Küba’daki diplomatlarının ‘gaipten sesler’ duyduklarını ve bunun beyinlerinde hasara yol açacak bir sonik saldırı olma ihtimalinin yüksek olduğunu iddia etmişti. Kübalı yetkililerse böyle bir durumun söz konusu olmadığını, ortak araştırma yürütülebileceğini onlarca kez belirtti ancak ABD bu teklife yanaşmadı.

(İlgili haber için: https://www.olayneyseo.com/kubadaki-abdli-diplomatlar-gaipten-sesler-duymaya-devam-ediyor.html)

ABD’li ve Kübalı yetkililer arasında gerçekleştirilen dördüncü toplantıda bu durumun konuşulduğu bildirildi.

Küba Büyükelçiği’nden yapılan açıklamada, sağlık riski oluşturabilecek konularda yapılan tüm araştırmaların uzman ajansların gözetiminde ABD’li ve Kübalı uzmanlarca yapıldığını ve ABD’nin ortaya sunduğu hiçbir iddianın doğru olmadığı bildirildi. Bununla birlikte Kübalı ziyaret heyeti, bu konunun tam anlamıyla açıklığa kavuşturulması ve daha detaylı bir biçimde araştırma yapılması için Amerika Birleşik Devletleri’ne olan işbirliği çağrısını yeniledi. Heyet ayrıca Küba’da bulunan herkesin sağlığının ve güvenliğinin sağlanması Küba hükümetinin bir görevi olduğunu belirtti.

Küba ayrıca bu durumun ve buna benzer durumların konsolosluk bağlamındaki ilişkilere zarar verdiğinin altını çizdi.

ABD Hükümeti, 29 Eylül’de sağlık olayları bahanesiyle büyükelçilikte çalışanların yarısını görevden almış ve çok geçmeden Kübalı 17 diplomatı sınırdışı etmişti. 2 Mart’ta ise Amerikan Devlet Bakanlığı sağlık olaylarının temel kaynağı ve nedenin tam olarak saptanamadığını ama yine de bu durumun devam edeceğini bildirmişti.

Küba’nın Amerika Birleşik Devleti Departmanı sorumlusu Carlos Fernandez de Cossío ise geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada bu durumun Florida Boğazı’nın her iki tarafında bulunan milyonlarca Kübalı’yı olumsuz etkilediğini söylemiş ve elçiliklerde çalışan insanların sayısında yapılan azaltmanın da Amerika ve Küba arasında olabilecek bir işbirliğini baltalayabileceği konusunda uyarmıştı.

Kaynak: Prensa Latina
Çeviri: Neyseo

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Metin Durmaz

konsolosluk dediğin casus üssüdür. kapat gitsin.