Kuzey Kore heyeti Küba’da…

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) resmi medyası, Kore İşçi Partisi Başkan Yardımcısı ve eski KDHC Dışişleri Bakanı Ri Su-Yong başkanlığındaki bir heyetin Küba’yı ziyaret ettiğini açıkladı.

03 Temmuz 2018 0

KDHC resmi ajansı KCNA, ziyareti ayrıntıları paylaşmadan duyurdu.

Ziyaret, Miguel Diaz Canel’in devlet başkanı olmasından sonra KDHC ve Küba arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlıyor.

Kısa bir süre önce, Diaz-Canel’in seçilmesinden sonrasında, Pyongyang medyasına göre, ikili ilişkileri derinleştirmek için Kim Jong Un, Diaz Canel’e bir kutlama mesajı göndermişti.

Kim Jong-un İsviçre’de üniversite okurken KDHC İsviçre Büyükelçisi olarak görev yapan Ri Su-Yong, bu nedenle Kim Jong Un’a çok yakın bir isim olarak biliniyor.

Bu arada, Kübalı haber ajansı Prensa Latina, 26 Temmuz 1953 tarihinde gerçekleştirilen ve Küba devriminin işaret fişeği olarak adlandırılan Moncada Kışlası baskınının 65 yıldönümü için KDHC’de Temmuz ayının “Küba ile dayanışma ayı” ilan edildiğini bildirdi.

Habere göre, etkinlikler, Pyongyang’ta bulunan Chullima Kültür Merkezi’nde düzenlenen “büyük bir dayanışma yürüyüşü” ile başladı.

KDHC Kültürel İlişkiler Komitesi’nin (CRCE) yabancı ülkelerden sorumlu başkan yardımcısı So He-won, KDHC’nin kuruluşunun 65. yıldönümünün de aynı toplantıda yapılacağını söyledi.

Etkinlikler kapsamında 19 Temmuz’a kadar, KDHC başkentinde yaşayan Kübalıların, Pothong Nehri kıyısında bulunan Anavatan Kurtuluş Savaşı Zafer Müzesi’ni ziyaret etmeleri bekleniyor.

Ayrıca haberde, 13 Ağustos’ta Fidel Castro’nun doğum günü için anma törenleri düzenleneceği de belirtildi.

KDHC heyetinin Küba’ya yaptığı bir önceki resmi ziyaret, geçen Kasım ayında Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho başkanlığındaki bir heyetin Havana’ya gitmesiyle gerçekleşmişti.

Díaz-Canel, Eylül 2015’te Küba Devlet Başkanı Yardımcısı iken, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 55. yıldönümü kutlamaları için eşi Lis Cuesta ile birlikte Pyongyang’a giderek Kim Jong-un ile bir araya gelmişti.

Neyseo

BENZER KONULAR
YORUM YAZ