‘Kuzey Kore ile ABD’nin orta yolda buluşmasını umuyoruz’

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong Un, “KDHC, uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılanan başarıları elde etmek için ABD ve KDHC liderlerinin ikinci zirvesi için çaba harcayacak” dedi.

10 Ocak 2019 43 0

Çin Merkezi Televizyonu (CCTV), Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 8 Ocak’ta başkent Pekin’deki Büyük Halk Salonu’nda görüştüğünü duyurdu.

Yapılan heyetlerarası görüşmelerde Kim, “Kuzey Kore, nükleerden arındırılma tutumuna ve Kore yarımadasının sorunun diyalog ve müzakere ile çözümüne bağlılığını sürdürecek, uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılanan başarıları elde etmek için ABD ve Kuzey Kore liderlerinin ikinci zirvesi için çaba harcayacak” ifadelerini kullandı.

Şi de Kore Yarımadası’nda mevcut durumda barış görüşmeleri ve müzakerelerin büyük ölçüde şekillendiğini belirterek, “Siyasi çözüm yarımadanın karşı karşıya olduğu nadir bir tarihi fırsat” dedi. Şi, Çin’in, Kuzey Kore tarafının yarımadanın nükleerden arındırılması yönünde bağlılığını sürdürmesini ve Koreler arası ilişkilerin iyileştirmesini desteklediğini kaydederek, “Çin, Kuzey Kore ve ABD’nin düzenlediği ilk görüşmeyi ve elde edilen sonuçları destekliyor, ilgili tarafların diyalog yoluyla ‘makul endişeleri’ çözmesini destekliyor” diye konuştu.

“Kuzey Kore ile ABD’nin orta yolda buluşmasını umuyoruz” diyen Şi, ayrıca Çin’in, Kuzey Kore ve ilgili taraflarla yarımadanın barış ve istikrarının korunması adına yarımadanın nükleerden arındırılması ve bölgesel uzun süreli istikrarın sağlanması için yapıcı ve aktif rol oynamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Kim Pekin’e pazartesi günü gelmişti. Ancak ziyaret boyunca iki liderin görüşmelerine ilişkin basına açıklama yapılmamıştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ