Libya tezkeresi Resmi Gazete’de!

Libya’ya asker gönderilmesine onay veren Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlandı.

03 Ocak 2020 0

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan TBMM Kararı’na göre; hudut, kapsam, miktar ve zamanı AKP Genel Başkanı tarafından belirlenecek şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ülke sınırları dışına gönderilmesi ve bu kuvvetlerin AKP Genel Başkanı’nın belirleyeceği esaslara göre kullanılması için 1 yıl süreyle izin verildi.

Söz konusu kararda, “Libya’da Şubat 2011’den bu yana yaşanan olaylar, Libya Ulusal Ordusu’na bağlı unsurlar tarafından Libya’da faaliyet gösteren Türk şirketleri, Türk vatandaşları ile Akdeniz’de seyreden Türk bandıralı gemilere yöneltildiği belirtilen tehditler”den söz edildi.

Kararda ayrıca, “Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası uyarınca, Libya’nın bütünlüğü ve istikrarına yönelik tehditler, IŞİD, El-Kaide, diğer terör örgütleri, yasa dışı silahlı gruplar, yasa dışı göç ve insan ticareti ile mücadelede Türkiye’den askeri destek talebinde bulunduğu” kaydedildi.

HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut, geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmesinde Libya’da destek verilen hükümetin özelliklerini şöyle ortaya koymuştu:

“Senin [R.T.E. – Olayneyseo] Libya’da mutabakat imzaladığın yönetim yani Trablus Yönetimi, ülke topraklarının sadece yüzde 6,5’ine sahip. Türkiye’nin iki buçuk katı büyüklüğe sahip Libya’nın topraklarının yüzde 66’sına ise CIA yetiştirmesi General Halife Hafter ve onun avanesi hükmediyor.

Onun karargâhı neresi?

Tobruk…

Ülkenin güney kesimini ise, Araplaşmış bir barbar aşireti olan El Verfele Aşireti kontrol etmektedir. Ki onun hâkimiyetindeki topraklar da, ülke topraklarının yüzde 17,5’ine tekabul eder. Bunlar 1 milyon civarında bir nüfusa sahip olup ülke nüfusunun 6’da 1’ini oluşturmuş olmalarına rağmen savaşçılıklarıyla öne çıkmış insanlardır.

Bu insanlar da şu anda CIA’cı, dolayısıyla da Amerikancı Halife Hafter’le iyi ilişkiler içerisindedirler.

Demek ki Hafız, ABD, CIA’cı Halifesini destekliyor, her iki tarafı da elinde tutmaya gayret etmekle birlikte.

Rusya da Halife Hafter’ci.

Senin Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması yaptığın Trablus’taki İhvan’cı hükümet, öyle görülüyor ki, geleceği parlak olmayan bir gruptur.

Sen şimdi bunlara destek için Türk Ordusu’nu oraya göndereceksin, deniz yoluyla, hava yoluyla.

Peki, o hükümet kaybederse ne olacak?

Sen de onunla birlikte batacaksın…

O yaptığın anlaşma da hikâye olacak…

Şu da kesin bir gerçektir ki, Libya’yı BOP çerçevesinde böyle parça parça doğrayarak birbirleriyle kapıştırıp, ülkeyi ve insanlarını mahv-ı perişan etmek için Muammer Kaddafi’yi şehit ettirdi bu alçaklar.

Sen de piyon rolünde onlara hizmetkârlık ettin.

Savaştıracaklar daha bu parçaları birbirleriyle, iyice eriyip tükensin ülke diye. Ondan sonra da sinirleri alınmış lop et gibi yutacaklar Libya’nın petrolünü ve diğer doğal zenginliklerini.” [*]

BENZER KONULAR
YORUM YAZ