Loreena McKennitt İstanbul’da hayranlarıyla buluştu

Kelt müziğinin önemli temsilcilerinden Loreena McKennitt İstanbul’da konser verdi.

02 Temmuz 2019 45 0

Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt son albümünün dünya turnesi kapsamında verdiği konserlerin Türkiye ayağında, üç konser ile Türk izleyicilerle bir araya geldi.

Konserin son ayağı, Ankara ve İzmir’den sonra İstanbul’da Wolkswagen Arena’da gerçekleşti. McKennitt konserde 2018’de dinleyicilerle buluşan “Lost Souls” adlı albümünün yanı sıra, eski albümlerinden de şarkılarına konserde yer verdi.

“Marrakech Night Market”, “Ages Past Ages Hence”, “Gates of Istanbul”, “Santiago” ve “Penelope’s Song” gibi şarkılarını seslendiren McKennitt, “Tango to Evora” parçasını ise sanatçı Fuat Güner’le birlikte söyledi. Sanatçıya ayrıca Brian Hughes, Robert Brian, Dudley Phillips, Caroline Lavelle ve Hugh Marsh da eşlik etti.

Uzun yıllar sonra ilk defa Türkiye’de konser veren McKennitt, duygularını şu sözlerle dile getirdi; “Burada olmak harika. Yaz turnemize yeni başladık. Türkiye’ye dönebilmek, burada yeni yerlerde sahne almak ve tekrar İstanbul’da olmak çok güzel. Sadece sahne almak değil, burada vakit geçirmek, kültürünüz hakkında yeni şeyler öğrenmek de öyle”

LOREENA MCKENNIT HAKKINDA

“Elemental” isimli albümüyle 1985’te çıkış yapan Loreena McKennitt, kariyeri boyunca farklı ülkelerden başarılı müzisyenlerle iş birliği yaptı. Sanatçı, yedinci stüdyo albümü “An Ancient Muse”da ünlü “Katibim” (Üsküdar’a Giderken) şarkısından esinlendiği “Sacred Shabbat” ile yoğun ud ve kanun tınılarının bulunduğu “The Gates of Istanbul” şarkılarına da yer verdi.

“Caravanserai” şarkısının single olarak yayınlandığı albümün tanıtım filmini ise Peri Bacaları’nda çeken McKennitt, dört kıtada altın, platin ve multi-platin satış rakamlarına ulaşarak, aralarında Kanada’nın en önemli müzik ödülü “Juno”nun ve “Billboard Uluslararası Başarı Ödülü”nün de yer aldığı sayısız ödüle layık görüldü.

Sanatçı “Grammy” ödüllerine iki kez aday gösterilirken, 30. sanat yılını kutladığı 2014’te, kariyerinin retrospektifi olarak nitelendirdiği “The Journey So Far” albümünü müzikseverlerle buluşturdu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ