Makro Market işçileri Konya’da eylem yaptı

Geçtiğimiz Ekim ayında konkordato başvurusunda bulunan ve Türkiye genelindeki mağazalarının neredeyse tamamını kapatan Makro Market’tin haklarını gasp ettiği işçilerin eylemleri sürüyor. İstanbul, Ankara, Samsun’dan sonra Konya’da da Makro Market işçileri eylem yaptı.

02 Aralık 2018 514 0

Neyseo – Makro/Uyum Market işçilerinin İstanbul’da Nakliyat İş Sendikası öncülüğünde 6 ay yürüttükleri direniş sonucunda tazminat haklarını almaları üzerine Türkiye’nin diğer bölgelerindeki işçiler de eylemlerine hız verdi. Geçtiğimiz günlerde Ankara ve Samsun’da gerçekleştirilen eylemlerin ardından bugün de Konya’da Makro Market işçilerinin eylemi vardı. Camlıköşk Meydanı’na yürüyüş yaparak gelen Makro Market işçileri ve Türkiye genelinde eylemlere sahip çıkan Nakliyat İş Sendikası yöneticileri burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Nakliyat İş Sendikası adına basın açıklaması yapan Anadolu Şube Yöneticisi Orhan Şahbaz, Makro Market’in İnsan Kaynaklarından ve Konkordato Komiserinden yapılan açıklamalarda gayrimenkullerin satışının yapılarak oradan sağlanacak gelirle tazminatların ödeneceğinin açıklandığını ancak bu durumun ne zaman ve nasıl gerçekleşeceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

EYLEMLER BİRLEŞİYOR

“Makro Market işçileri bu güne kadar farklı bölgelerde Ankara, Kayseri, Konya, Samsun vb. çeşitli eylemler yapmışlardır. Ancak sorunun çözümü konusunda şu ana kadar somut bir gelişme olmamıştır. Makro Market işçileri sendikamızı arayarak yardım istemişlerdir. Sendikamız bazı bölgelerde işçilerin mücadelesini sahiplenmiş ve birlikte eylemler yapmışlardır” diyen Şahbaz, Türkiye genelinde dağınık bir şekilde devam eden eylemlerin birleştirilerek ‘ortaklaşa ve merkezi’ bir şekilde yürütülmesi kararı alındığını ifade etti.

Şahbaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da katıldığı Ankara’da, Ankara Bölgesi ağırlıklı olmak üzere Konya, Kayseri, Mersin ve Malatya’dan temsilcilerin katıldığı bir toplantı yapılmıştır. Toplantıya 200’e yakın kişi katılmıştır. Toplantıda sendikamız Nakliyat-İş öncülüğünde bölgelerden temsilcilerin katıldığı merkezi bir komite oluşturulmuştur. İlk aşamada hayata geçecek bir mücadele programı kararı alınmıştır. Makro Market işçilerinin mücadelesi artık daha örgütlü, ortak bir mücadele olacaktır.

“KONFEDERASYONLAR, SENDİKALAR DUYARSIZ”

Sendikamızın bu güne kadar Makro Marketlerde çalışan binlerce işçinin karşı karşıya kaldığı bu yasal hakların gaspı karşısında, başta iş kolunda bulunan sendikalar olmak üzere, işçi konfederasyonlarından, işçi sınıfına olan sorumluluklarını yerine getirmelerini beklemiştir. Lokal birkaç bölgede ki bazı iş kolu sendika şubelerinin sonuca yönelik olmayan çabalar dışında herhangi bir sahiplenmesi olmamıştır.

Ekonomik krizle mücadele ile ilgili kararlar alan, program açıklayan konfederasyonlar, sendikalar bu dönemde konkordato sürecinde ki en büyük işletme olan ve binlerce işçinin karşı karşıya kaldığı hak gaspı karşısında duyarsızdır. Bundan dolayı işçi sınıfına inandırıcı olamıyor, güven vermiyorlar.

Sendikamız tüm zorluklara karşın iş kolu ayrımı yapmaksızın nerede bir işçi haksızlığa uğramışsa sahip çıkmaya devam edecektir.”

İŞÇİLER HALKA VE BASINA ÇAĞRI YAPTI

Eylemde işçiler de söz alarak yaşadıkları mağduriyeti anlatarak halka kendilerine destek olmaları için çağrı yaptı. Makro Market’in tazminat haklarını gasp ettiğini ve kendilerini oyaladığını aktaran işçiler haklarını alana kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Söz alan işçilerden biri, “6500 çalışan işsiz kaldı, haklarını alamadı. Herkesin evi kira, borcu var. Patronlarımızın neyi var? Hepsinin lüks arabaları var. Hepsinin evlatları arabalarıyla geziyor, lüks kafelerde eğleniyorlar. Beni çocuğum burada benim hakkımı savunuyor” diye isyan etti.

Bir başka işçi ise Makro Market’in kendilerini yıllarca çalıştırdığını, fazla mesailer yaptırdığını, bazı zamanlar izin günlerinde evlerinden geri gelip çalıştıklarını anlatarak, “kimse bizim hakkımızı yiyemez. Tüm basın organlarına sesleniyorum, bizim sesimizi duyurun” dedi. İşçiler konuşmalarında mücadelelerine sahip çıkan Nakliyat İş Sendikası’na da teşekkür etti.

Eylemde işçilerin çocuklarına da söz verildi. Söz alan çocuklardan biri, “babamın ve arkadaşlarının hakkını verin bizi mağdur etmeyin” diyerek tepkisini dile getirdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ