Maltalıların bankası çöktü, vatandaş isyanda

Malta vatandaşlığına “kapağı atan” Sabancı ailesinin bankası Akbank’ın sistemleri, dün saat 08:00’den beri kullanılamaz durumda. Banka ile çalışan vatandaşlar tepkili

07 Temmuz 2021 0

Türkiye’nin sayılı Banka tekellerinden olan Akbank’ın ATM, mobil ve internet bankacılığı dahil neredeyse tüm hizmetlerine erişim sağlanamamakta.

Bankanın hizmetlerine olan erişim sorunu, dün sabah 08:00 itibari ile başladı ve hala çözülmüş değil.

En basit işlemler dahil hiçbir işlemini gerçekleştiremeyen vatandaşlar, sosyal medya üzerinden tepki gösterdiler.

Akbank’ın sistemlerine yapıldığı ileri sürülen siber saldırıyla 14 milyon doların çalındığı iddiası dile getirilmekte. Akbank ise iddialara şöyle cevapladı;

“Sistemlerimizde yavaşlama ve kesintiler yaşanmaktadır. İlgili birimlerimiz konuyla ilgili çalışmaktadır. Müşterilerimizin gösterdiği anlayış için teşekkür ederiz.” (…) “Bugün bankamız sistemlerinde yaşanan yavaşlama ve kesintilerin siber saldırı nedeniyle olduğuna dair kamuoyuna yansıyan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamızda hiçbir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Problemin giderilmesi için ilgili birimlerimiz çalışmaktadır. Gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz.”

Akbank, çalışanlarına gerçekleştirdiği baskılar ve sık sık gerçekleşen işten çıkarmalar ile bilinen bir kuruluş olarak gün geçtikçe gözden düşen bir firma. Bankanın çalışanlarına değer vermemesi, en hayati noktalarda sorunlar yaşamasına yol açmakta.

Bankanın sahibi olan Sabancı ailesi üyelerinin Malta vatandaşlığı alması da kamuoyunda tepki ile karşılanmıştı.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ