Manisa’da dolu ve şiddetli sağanak yağışlar tarım alanlarına zarar verdi

Manisa’nın Sarıgöl ve Saruhanlı ilçelerinde etkili olan dolu ve şiddetli sağanak yağışlar tarım alanlarına zarar verdi.

30 Ağustos 2018 0

Bağ bozumuna günler kala Manisa’nın Sarıgöl ve Saruhanlı ilçelerinde etkili olan dolu ve şiddetli sağanak yağışlar tarım alanlarına zarar verdi.

Sarıgöl Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri, bağ ve tarlalarda zarar belirleme çalışması yaptı.

Çimentepe, Çanakçı, Özpınar, Emcelli ve Bahadırlar mahalleleri ile eski mezbaha bölgesinde su baskınları olduğunu belirten Sarıgöl İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili  Çetin Yıldız, “Sarıgöl’de gece başlayan şiddetli yağmur, dolu ve fırtınadan bağlarda zarar oluştu. Ekiplerimiz sabahtan bu yana alanda kesin zararı belirlemek için çalışmalar yapıyor. Çimentepe ve Özpınar mahallelerinde bir bölümünde dolu, diğer mahallelerde ise fırtına üzüm bağlarındaki asma sıralarını devirdi. Örtülerin bir kısmı, fırtına nedeniyle yırtıldı. Derelerden taşan sel suları, üzümbağlarına girdi. Sergide kurumakta olan üzümlerin ıslanmasına neden oldu” dedi.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur ise Şatırlar ve Aydınlar mahallelerinde yaklaşık yarım saat dolu ve şiddetli sağanağın etkili olduğunu belirtti.

Dolunun bölgede yaklaşık 4 bin dekarlık alanı etkisi altına aldığını, bir ekip oluşturarak inceleme yaptıklarını anlatan Okur, “Dolu, özellikle zeytin ağaçlarına büyük zarar verdi. Bazı bölgelerde ortalama 100 kilo zeytin veren ağaçta sadece 2-3 kilo zeytin kaldığını gördük. Çiftçimizin en önemli geçim kaynağı zeytin. Bölgedeki üreticilerin borçlarının ertelenmesi istiyoruz” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ