Mansur Yavaş Erdoğan’ı eleştirmeden seçim kampanyası yürütecek

“Bir belediye başkanın bir başka siyasi partinin genel başkanını eleştirmek gibi bir yetkisi yoktur. Bunların demokraside yeri de yoktur”

27 Aralık 2018 175 1

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği Mansur Yavaş bugün Çankaya’daki Ataparkı’nın açılışına katıldı.

Yavaş, daha sonra Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı parti genel merkezinde ziyaret etti. Uysal ve Yavaş, ortak açıklama yaptı. DP Lideri Uysal, “Mansur Yavaş başkana hasbi duygularla başarılar diliyorum. Sadece kazanıp kaybetmek meselesi değil. Geçmişte gasbedilmiş bir hakkı ortadadır. Bu yüzden önümüzdeki süreçte kendisine başarılar diliyorum” dedi.

Mansur Yavaş da aday çıkartmamaları durumunda Uysal’dan destek talebinde bulunduğunu belirterek, “Kendi kurulları ile görüştükten sonra bir destek açıklaması yapar ve seçimde beni desteklerse çok çok memnun olacağım” diye konuştu.

Millet İttifakı’nın birlikte çalıştığı tüm siyasi parti genel başkanlarına ve genel merkezlerine nezaket ziyaretinde bulunacağını kaydeden Yavaş, “Belediye başkanlığı seçimlerinde partinin önemi yok. Bir şehrin belediye başkanı senden olsa ne olur, başkasından olsa ne olur? Bunun beka ile uzaktan yakından hiçbir alakası yok” dedi.

Ankara’yı başkent kimliğine layık bir şekilde yöneteceklerini belirten Mansur Yavaş, şöyle konuştu:

“İçinde yaşayanların hem temiz hem ucuz hem de kaliteli hizmet aldıkları bir Ankara vadediyoruz. Yaşamaktan mutlu oldukları bir Ankara vadediyoruz. Herkese eşit hizmet vereceğiz. Başka partiye oy verenleri eleştirmek gibi bir tutumda bulunmayacağız. Otobüste gezen insanların, parkta gezen insanların partisi olmaz. Herkese eşit hizmet edeceğiz. Bir belediye başkanın bir başka siyasi partinin genel başkanını eleştirmek, başka partiye oy verenlere hizmet vermemek gibi bir yetkisi yoktur. Bunların demokraside yeri de yoktur. Ankara bir belediye başkanı seçecek. Ankaralı kendisini kim iyi idare edecekse kim kendisine mutluluk verecekse onu seçecek.”

Ankara’da bir seçim yapılacağını ifade eden Yavaş, “Sonuç itibari ile Ankara’da bir belediye başkanı değişecektir. Hükümeti etkileyen hiçbir şey yoktur. Eğer değişirse Ankaralı rahat edecek” dedi.

Aynı saatlerde alışılagelen “Muhtarlar Toplantılarından” birini daha gerçekleştiren Tayyip Erdoğan ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında yine ağır sözler sarf etti. Yavaş’ın “demokrasilerde yeri yoktur” diyerek eleştirmeyeceğini söylediği Erdoğan CHP’nin geçmişini, özellikle İnönü’lü yılları eleştirmeyi yine ihmal etmedi. Erdoğan konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:

“15 Temmuz gecesinde de tankların arasından geçip Bakırköy Belediyesi’ne sığınıyor. Şöyle bunların geçmişine bir baktığımızda demokrasi tarifinin ipuçlarını görebiliyoruz. İşe çok partili hayattan başlayalım. 1946’da seçimler de açık oy gizli tasnif bu kime ait CHP’ye ait. Oyu açıktan kullanacaksın kime verdiklerini görecekler sayıma gelince sayımı gizli yapacaklar. Bu kimin yaptığı uygulamaydı CHP’nin bu ülke bunları gördü mü, gördü.

“Daha yakın tarihe gelecek olursak teröristlere arkadaşlar demek, Fetö gibi bir ihanet şebekesinin taşeronluğuna sormakta bunların demokrasi işidir. Seçilmiş cumhurbaşkanını meşru görmeyen kafa siz muhtarları meşru sayar. Bunlar muhtarlarımıza da saldırdılar.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Metin Durmaz

hahaha! o vakit bir siyasi partiden aday olma!