Mansur Yavaş’a ‘Barış Anıtı’ çağrısı!

10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği üyesi İshak Kocabıyık, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’a çağrıda bulunarak, Belediye Meclis’nin ölenler için anıt yapma kararını uygulamasını istedi. Kocabıyık “Kararı uygulamazsanız hukuksuzluğun bir parçası olacaksınız” dedi.

11 Mayıs 2019 0

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı’nda IŞİD’in düzenlediği bombalı saldırı sonucu hayatını kaybedenler, katliamın 43’üncü ayında anıldı. Anmada ölenler için saygı duruşu yapıldı ve geçici anıta karanfiller bırakıldı.

Anayurt Gazetesi’nden Tamer Arda Erşin’in haberine göre, Anmada konuşan 10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği üyesi İshak Kocabıyık,  katliamın ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ölenler için anıt yapma kararını hatırlattı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a çağrıda bulunan Kocakbıyık, “Buraya bir anıt yapılana kadar ne iktidarın ne de yerel yönetimin peşini bırakmayacağız. Mansur Yavaş’a sesleniyoruz, alınmış kararı uygulayın. Kararı uygulamazsanız elimiz sizin de yakanızdadır ve siz de bu hukuksuzluğun bir parçası olacaksınız” dedi. Kocabıyık, Türkiye’nin ihtiyacı olan şeyin barış ve kardeşlik olduğunu ekledi. KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik,  Mansur Yavaş’a seslenerek “Başından beri buraya anıt yapılması talebini ifade ediyoruz ve biran önce anıt yapılmasını istiyoruz. Nasıl ki Menemen Belediye Başkanı parkın bir kapısına Musa Anter, bir kapısına da Deniz Gezmiş yazmışsa, Mansur Yavaş da var olan Belediye Meclis’i kararını uygulamalı” ifadelerini kullandı.

Yapmazsanız hukuksuzluğun parçası olursunuz

NE OLMUŞTU?

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin ortaklaşa düzenleyeceği “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” öncesi toplanma yeri olan Ankara Tren Garı’nda canlı bomba saldırısı oldu. IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıda 103 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 15 Ekim 2015 tarihinde katliamın gerçekleştiği alana “Demokrasi Meydanı” ismini verdi, ölenler için anıt yapılması kararı aldı. Anıt aradan geçen zamana rağmen yapılmazken, 10 Ekim ailelerinin alanın isminin “Barış Meydanı” olması yönündeki talebi yerine getirilmedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ