“Marx İstanbul’da” CKM’de gala yapacak

Howard Zinn’in 1999 yılında yazdığı “Marx in Soho” adlı oyunundan Semih Çelenk’in uyarlayıp yönettiği “Marx İstanbul’da” oyunu, 14 Ekim’de CKM Büyük Salon’da gala yapacak.

08 Ekim 2019 32 0

Howard Zinn’in 1999 yılında yazdığı “Marx in Soho” adlı oyunundan Semih Çelenk’in uyarlayıp yönettiği “Marx İstanbul’da” oyunu, 14 Ekim’de CKM Büyük Salon’da gala yapacak. Oyunun başlama saati ise 20:30.

Tiyatroevi tarafından sahneye taşınan oyunun özgün metni, Özüm Özgülgen tarafından Türkçe’ye çevrilen ‘Marx in Soho’ Türkiye’de ilk kez 2009 yılında da Genco Erkal tarafından, orijinal haliyle sahneye konuldu. Bu defa Marx’ı Hamit Demir canlandıracak.

Tiyatro oyununa yönelik tanıtım metni şu şekilde:

“Çağımıza yön veren en önemli düşünürlerden Karl Marx’ın hayatı ve düşünceleri bir zaman yolculuğundan geçerek sahne üzerine çıkıyor.

Karl Marx. Dünyanın tarihine yön vermiş en önemli tarihsel kimliklerinden ve fikirleri üzerinden en çok tartışılan karakterlerinden biri.Marx, ölümünden sonra kendisi hakkında yapılan spekülasyonları ve yanlış anlamaları düzeltmek için kısa bir süreliğine de olsa bu dünyaya geri dönmek üzere dilekçe verir.

Öte dünya bürokrasisi tarafından yanlış anlaşılan dilekçesi nedeniyle ölmeden önce yaşadığı yer olan Londra Soho yerine İstanbul Beyoğlu’nda aynı adlı bir eğlence mekanına gönderilir.

Kısıtlı bir zaman içinde derdini anlatmak isteyen Marx’ın önüne trafikten, zabıtalara kadar birçok engel çıkar. Ama o yine de kendini doğru anlatmaya ve geldiği zamanı doğru yorumlamaya hatta değişimin işaret fişeğini yakmaya kararlıdır. Marx kendisine tanınan zaman içinde İstiklal Caddesi’nde görevini yerine getirmeye çalışır. Oyunun finalinde, bütün zamanlar için geçerli bir formül gösterir: Çıbanlarınız varmış gibi davranın. Rahatsız oluyorsanız, oturmayın, ayağa kalkın…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ