MEB’den 10 yaşında çocuklara yarım gün okul yarım gün Kuran kursu!

MEB, eğitimi gericilerin eline teslim etmeye devam ediyor. İstanbul’da, MEB ve Asımın Nesli Vakfı ortaklığıyla “Küçük Hafızlar Projesi” hayata geçirildi. Proje kapsamında 10 yaşındaki çocukların günün yarısını Bağcılar Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’nda, diğer yarısını ise okulun bahçesinde yer alan Asımın Nesli Kuran Kursu’nda geçireceği öğrenildi.

06 Nisan 2019 79 0

Bakanlık, eğitimin kamusal hizmet olduğu ve MEB dışındaki kurumlara devredilemeyeceği yönündeki yargı kararlarını bir kez daha çiğnedi. MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Bağcılar Belediyesi ve Asımın Nesli Vakfı’nın birlikte yürüteceği, “Küçük Hafızlar Projesi”nin detayları, küçük yaştaki çocukların adeta vakıflara teslim edildiğini ortaya koydu. Proje kapsamında, öğrencilerin Kuran kursunda yatılı eğitim göreceği ifade edildi.

Asımın Nesli Vakfı, İstanbul Bağcılar Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’nu, “Proje okulumuz” olarak duyurdu. Öğrencilerin günün yarısını bu okulda, kalan yarısını ise okulun bahçesindeki Asımın Nesli Kuran Kursu’nda eğitim alarak geçireceği belirtildi.

Okul dışı eğitim kurslarına ilişkin getirilen yasak da proje çerçevesinde yok sayıldı. Buna göre, vakfın okul derslerine takviye olarak öğrencilere, “Etüt dersleri” vereceği duyuruldu. Derslerin, özel okullardan gelen öğretmenlerce verileceği bildirildi.

MEB’in onayıyla yürütülecek proje dört yıl devam edecek. Beşinci sınıf öğrencilerinin “Hafızlığa hazırlık”, altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin “Hafızlık”, sekizinci sınıf öğrencilerinin ise “Hafızlık tekrarı ve talim” eğitimleri alacağı duyuruldu.

Vakıf, projeye katılmak isteyen öğrencilere bazı şartlar da koştu. Vakıftan yapılan duyuruda, 21 Nisan’da yazılı sınav yapılacağı, başarılı öğrencilerin yaz döneminde hazırlık kursuna alınacağı ardından ise sözlü sınava gireceği açıklandı. Vakıf tarafından yapılacak yazılı sınavın, MEB’in dördüncü sınıf müfredatını kapsayacağı belirtildi. Öğrencilerin yaz tatili süresince yalnızca 24 gün ara vereceğini ifade eden vakıf, okulların açılmasının hemen öncesinde hafızlık eğitimine başlanacağını duyurdu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ