‘Mega projelerle’ katledilen Kuzey Ormanları’na şimdi de film platosu kurulacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 11 Temmuz 2018 tarihli meclis oturumunda, Eyüpsultan Belediyesi, Kuzey Ormanları’na film platosu kurulması teklifi verdi.

12 Temmuz 2018 0

3. Köprü, 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu gibi “mega” projelerle mega yıkımlar yaşanan Kuzey Ormanları’nda ticaret alanları yaratarak film platosu kurma önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre oya sunulan teklifte Eyüpsultan Belediyesi’nin sınırları içindeki Ağaçlı, Çiftalan ve Odayeri köylerine ilişkin imar planlarına “ilgili kurumlardan görüş alınmak kaydıyla başkanlık tarafından verilecek izinle film platosu yapılabilir. Kapalı stüdyo yapılması halinde planda belirlenen fonksiyona ait yapılaşma koşulları aşılamaz” notunun eklenmesi istendi. Plan değişikliğinin gerekçesi “İstanbul’un tanıtımında potansiyel olduğu bilinen film sektörünün geçmişte olduğu gibi gelecekte de Eyüp’te yaşatılmasını amaçlayan planlama yaklaşımı ile film sektörünün taleplerine cevap verebilecek şekilde imar planlarına ait plan notlarında değişikliğe gidilmiştir” olarak açıklandı.

İBB’ye bağlı Planlama Müdürlüğü tarafından teklife ilişkin değerlendirmede; mevzuat gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yetkisinde olan film plato ve stüdyolarının yer seçimlerini, imar planlarına not ekleyerek yapmak yerine yetkili bakanlık tarafından belirlenen hususlar kapsamında konuya ilişkin tüm paydaşların katılımı ile çözülmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca teklifte film platosu kurulabilecek alanlar belirlenmediğinden Çiftalan, Ağaçlı ve Odayeri köylerine ek trafik yoğunluğu getireceği, alanlardaki mevcut işleyişe olumsuz etki yapacağı vurgulandı.

“BU PLATOLARI KUZEY ORMANLARININ İÇİNE KURMAK DOĞRU DEĞİL”

Teklife ilişkin yapılan oylama öncesinde CHP’li İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu söz alarak film platosu kurulacak köylerin tamamının Kuzey Ormanları sınırları içinde kaldığına dikkat çekti. Hacıalioğlu “Bu köylere 2 bin metrekareden başlayarak stüdyolar kurulacak. Bu yeni bir ticaret alanı. İstanbul’un tanıtımı, film sektörünün gelişimi önemli ama bu platoları Kuzey ormanlarının içine kurmak doğru değil. İBB olarak gerekirse İstanbul dışında yer göstererek bir çözüm bulmalı. Film platoları Kuzey Ormanları’nda ciddi bir tahribat yaratacak” uyarısında bulundu. Eleştirilere karşın İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu tarafından uygun bulunan teklif İBB Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ