Mehmet Cengiz yeni vurgun peşinde

17-25 Aralık hırsızlık ve yolsuzluk sürecinin ayyuka çıktığı zamanda halka ettiği küfürle hatırlanan ve AKP’gillerin yandaş müteahhitti Mehmet Cengiz, gözünü Bodrum’un Cennet Koyu’na gözünü dikerek devletten milyonlarca liralık ihalelerini almaya, sömürü ve vurgun-talan düzenini hayata geçirmeye devam ediyor.

13 Ocak 2021 0

Cengiz Holding’in bünyesinde bulunan Bodrumbir Turizm Yatırım A.Ş., Muğla’nın Bodrum ilçesinin ender güzelliklerindeki koylarından biri olan Cennet Koyu’na yönelik “Sahil Düzenleme, Koruma Yapıları ve Dolgu Alanı” proje hazırladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED başvurusunda bulunan şirket, proje kapsamında dört mendirek ile iki plaj kurmayı planlıyor. Mendirek yapılarının üzerinde ve plajların içerisinde güneşlenme ve dinlenme amacıyla kullanılmak üzere bungalovların inşası da planlanıyor. Projenin yatırım bedeli yaklaşık 40 milyon TL olarak belirlendi.

Ancak proje alanı; ‘kültür varlıkları’, ‘tabiat varlıkları’, ‘3’üncü Derece Arkeolojik Sit Alanı’ ve ‘koruma alanı’ içerisinde kalıyor.

KUM VEYA ÇAKILLARDAN OLUŞAN PLAJ ALDATMACASI

Proje tanıtım dosyasında verilen bilgiye göre, proje alanına en yakın yerleşim yeri, proje alanının yaklaşık 700 metre güneydoğusunda kalıyor. Söz konusu alanın kullanımına yönelik ön izin başvurusu Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden yapılacağı ifade edildi.

Bölgede bulunan alçak kıyı ve yüksek kayalıkların, bölgenin küçük bir yarımadanın burun kısmında olması ve dalga ve rüzgâr etkisi ile yüksek fiziksel etkiye maruz kalması ile şekillendiği; kum veya çakıllardan oluşan plaj yapısına sahip olmadığı belirtildi. Proje alanının karasal kısmında ise yoğun bir şekilde makiler bulunuyor.

AKDENİZ FOKU VE ÇİZGİLİ YUNUS’LARIN YAŞAMLARI TEHLİKEDE

Proje dosyasında alanda posidonia oceanica (deniz erişteşi) korunaklı bölgede yoğun çayırlar oluşturuyor. Proje çevresinde ve proje çevresine yakın alanlarda 71 bitki türü bulunuyor. Proje alanında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda 11 sistematik gruba ait toplam 82 tür ve 302 birey yer aldığı belirtildi.

Proje alanında ve çevresinde bulunan ve habitat özelliği nedeniyle bulunma olasılığı yüksek 17 sürüngen türü bulunuyor. Proje çevresinde ve proje çevresine yakın alanlarda bulunan ve habitat özelliği nedeniyle bulunma olasılığı yüksek 20 memeli türü ilenesli tükenmekte olan Akdeniz foku, çizgili yunuslar ve deniz kaplumbağaları da yaşıyor.

ÖZELLEŞTİRME KARARI İKİ KEZ İPTAL EDİLDİ

Geçtiğimiz yıllarda Mehmet Cengiz Cennet Koyu için iki kez girişimde bulunmuştu. Danıştay 13’üncü Dairesi, Cennet Koyu’ndaki 2 milyar 100 milyon TL değerindeki 700 dönümlük kamu arazisinin özelleştirme kararını daha önce ikinci kez iptal etti. Mehmet Cengiz ile Fettah Tamince’nin şirketi, özelleştirilen araziyi Ziraat Bankası’ndan 277 milyon TL kredi çekerek aldı. Usulsüz krediye dair suç duyurusu takipsizlikle sonuçlanmıştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ