Melih Bulu, BOÜN direnişi sonucunda gitti

Her ne kadar AKP Genel Başkanı kararı ile görevden alınsa da, Melih Bulu’nun direnişçilerin ısrarı ile görevinden gönderildiği konusu, genel olarak kabul görmekte.

15 Temmuz 2021 0

Boğaziçi Üniversitesi’ne yasadışı yollarla rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla görevden alındı.

Görevden alınma kararı Resmi Gazete’de yayınlanırken, Resmi Gazete’ye inanmayan Bulu, haberin doğru olmadığını sosyal medyadan duyurdu. Birkaç saat sonra, Bulu’nun bu gönderisini sildiği görüldü.

Prof. Dr. Melih Bulu, 2 Ocak 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile seçimsiz olarak Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine getirildi. Bulu’nun seçilmesinin ardından, rektörün seçimle belirlenmesini isteyen öğrenci ve akademisyenler Boğaziçi Üniversitesi’nde protesto gösterileri düzenlenmeye başladı. Üniversitedeki protestolar hem akademisyenler, hem de öğrenciler tarafından aylardır devam ettiriliyordu.

Melih Bulu’nun gidişi sosyal medyada hem kazanım olarak değerlendirilirken, bir yandan da yeni bir kayyumun gelmesi konusunda temkinli değerlendirmeler de bulunmakta. Her ne kadar AKP Genel Başkanı kararı ile görevden alınsa da, Melih Bulu’nun direnişçilerin ısrarı ile görevinden gönderildiği konusu, genel olarak kabul görmekte.

Boğaziçi Üniversitesi, bu karar ile birlikte AKP iktidarının kanunsuzlar düzeninde bir geri adımı sağlayan kazanım elde etmiş oldu.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ