Merkez Bankası ve kamu bankaları damada bağlandı

Erdoğan, Merkez Bankası, Ziraat, Halk, Vakıf, Kalkınma bankaları, SPK Başkanlığı ve BDDK’yı da Hazine ve Maliye Bakanı yaptığı damadı Berat Albayrak’a bağladı.

16 Temmuz 2018 0

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirdiği damadı Berat Albayrak, 15 Temmuz’da yayımlanan genelge ile büyük çapta yeni yetkilere sahip oldu.

Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle kamu kurum ve kuruluşların bağlandığı bakanlıklar tanımlandı. Daha önce Başbakanlığa bağlı olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Cumhurbaşkanlığı’na bağlanırken Merkez Bankası ve kamu bankaları Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlandı.

Bakanlıklara bağlı ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşların tanımlandığı Cumhurbaşkanlığı genelgesinde TMSF Cumhurbaşkanlığı’na bağlanırken daha önce aynı şekilde Başbakanlığa bağlı olan Türkiye Varlık Fonu’nun listede yer almaması dikkat çekti. TMSF’nin Cumhurbaşkanlığı bünyesinde tutulması, gelecek aylarda olası bir “ekonomik kriz mekanizması” kurulması durumuna hazırlık olarak da değerlendiriliyor.

Daha önce Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı’na bağlı olan kurumlar, Merkez Bankası, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası olmak üzere kamu bankaları ile Merkezi Finans ve İhale Birimi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Berat Albayrak’a bağlandı. Sadece Türkiye İhracat Kredi Bankası (Eximbank) ayrı bir bakanlık, Ticaret Bakanlığı bünyesine alındı.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ