Mezuniyet töreninde, araştırma görevlileri öğrencilerin üstünü aradı

Emniyet Müdürü atanan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin cuma günü gerçekleşen diploma töreninde, araştırma görevlileri tarafından salona giren öğrencilerin üstü arandı.

30 Haziran 2018 0

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin cuma günü gerçekleşen diploma töreninde, araştırma görevlileri tarafından salona giren öğrencilerin üstü aradı.

Diploma töreni öncesi cübbelerini giyen öğrenciler, herhangi bir protesto girişimine karşı törenin yapılacağı salona girmeden önce araştırma görevlileri tarafından arandı.Ege Üniversitesi’nin mevcut öğrencileri ile mezun öğrencileri, bu uygulamaya sosyal medya hesapları üzerinden tepki gösterdi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, göreve geldiği ikinci gün İzmir Valisi ve İzmir Emniyet Müdürü ile toplantı yapmış, toplantılar sonucunda Bornova İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Çankaya, Ege Üniversitesi ‘ne hususi emniyet müdürü olarak atanmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Budak, “Bornova 2’nci Sınıf Emniyet Müdürü Ramazan Çankaya bizim güvenlik birimlerimizle bir toplantı yaptı. Emniyet, Ege Üniversitesi ile ilgili almamız gereken tedbirler konusunda bize 3-4 maddelik rapor verdi.  Bizim için öğrencilerimiz ve onların huzuru ve güvenliği de çok önemli” demişti.

Ege Üniversitesi mezunlarının yayımladığı basın açıklaması şöyle:

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 diploma töreninde; cübbelerini giyen öğrenciler, törenin yapılacağı salona giriş yapmadan önce, araştırma görevlileri tarafından herhangi bir politik protesto girişimine karşı aranmıştır.

Bizler; özgür sinemacılar, özgür gazeteciler, özgür reklamcılar ve özgür iletişimciler olarak, yapılan bu uygulamayı her birimize yapılmış bir hakaret olarak algılıyoruz.

Bizlere okul sıralarında öğretilenler ışığında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin diplomalı mezunları olarak, bu hareketi reddediyor ve kınıyoruz.

Akıbeti bir dekanın, bir rektörün iki dudağının arasında olan araştırma görevlisi arkadaşlarımız ile bize toplumsal sorumluluk bilinci ile hareket etmenin önemini anlatarak ‘dik durmayı’ öğreten hocalarımıza bir şey söylemek yerine kendilerini vicdanlarıyla başbaşa bırakıyoruz.

Bizi, akademisyenlerini ve üniversitemizi utanç verici duruma düşürdüğü için eleştirel bir pankart görmeye dahi tahammül edemeyen, sansürcü ve baskıcı zihniyetin timsali Ege Üniversitesi Rektörü’nü kınıyor, saygı da duymuyoruz.

(Demokrat Haber)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ