Mobbinge karşı bir mücadele hikayesi

N.Ç. görevi sırasında bankanın müşterisi T.O. tarafından, bankada işlem yaptırdığı her seferde ağza alınmayacak hakaretlere uğradı.

10 Nisan 2019 0

Türkiye’de bankacı olmak zor, kadın bankacı olmak ise daha zor. Bu olguyu ortaya koyan bir olayı, sahipleri Malta’ya kaçma hazırlığı yapan Türk Sermayeli bankanın İstanbul’da bir ilçede yer alan şubesinde, eski bankacı N.Ç.’nin yaşadığı olayla daha yakından yaşadık.

N.Ç. görevi sırasında bankanın müşterisi T.O. tarafından, bankada işlem yaptırdığı her seferde ağza alınmayacak hakaretlere uğradı. Müşterinin bu tutumu, bankanın müdürü tarafından hiçbir şekilde engellenmedi, çalışanlar bu çifte mobbinge karşı sineye çekmek zorunda kaldılar.

Artık hakaretlere daha fazla dayanamayan N.Ç. duruma tepki gösterdi. Tepki göstermesi üzerine T.O. hakaretlerini daha da arttırıyor ve olay tartışmaya dönüşüyor.  Yöneticileri, müşterinin davranışlarını kınamak bir yana, T.O.’yu cesaretlendiren bir tutum aldılar. Olay sonrasında N.Ç.’nin bankadaki işine son verildi. Bankanın tutumu sonrasında N.Ç. hakkını aramak için işe iade davası, mobbing davası ve hakaret davası açtı.

N.Ç. işe iade davasında hukuk sistemimizin müthiş icadı (!) olan uzlaşma bürosunda uzlaşmak zorunda kaldı. Mobbing ve T.O.’ya yönelik hakaret davaları devam etti. N.Ç. haksızlığa karşı mücadele etme yolunu tutarak bankanın “müşteri odaklı” tavrından dolayı işsiz kaldı belki, fakat bir yandan haklarını aramakta tereddüt yaşayan onlarca kişiye örnek bir hikaye bıraktı.

N.Ç.’nin mağdur olarak katıldığı davada savcı iddianamesinde zanlı T.O.’nun cezalandırılması gerektiğine karar verdi. İddianamede yer aldığı gibi, T.O. sırf kadın oldukları için en terbiyesiz küfürleri savurabilmekte ve bu iddiaları yalanlama ihtiyacı duymamakta.

Davanın yakın zamanda sonuçlanması bekleniyor, büyük ihtimal N.Ç. davayı kazanacak ve T.O. cezalandırılacak. N.Ç.’nin bir çalışan olarak geri adım atmaması, mücadele etmesi bir örnek olarak karşımızda durmakta.

N.Ç.’nin maruz kaldığı hakaretleri, soruşturma evrakının bir kısmında “takdirinize bırakıyoruz”.

OLAY NEYSEO

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ