Muğla TÜVTÜRK’te ilk adım: İşçiler, işe iade davasını kazandılar

Muğla Taşıt Muayene İstasyonu’nda sendikalı oldukları gerekçesi ile işten atılan 18 işçinin işe iade davası sonuçlandı.

10 Nisan 2019 82 0

Muğla TÜVTÜRK’te sendikalı oldukları gerekçesi ile işten atılan 18 işçinin işe dönme ve sendikalı çalışma mücadelesinde ilk adım kazanıldı.

İşçilerin işe iade davası ile ilgili sonuç duruşması dün (9 Nisan 2019) görüldü. Duruşmada mahkeme tarafından iş akdi feshinin sendikal olduğu belirtildi ve 7 işçinin işe iadesine karar verdi. Mahkeme, kararında işten çıkarmaların haksız ve sendikal nedenlerden olduğunu da belirtti.

Duruşmada Mahkeme feshin sendikal orada olduğunu belirterek, 7 işçinin işe iadesine karar verdi. Mahkeme, işten çıkarmaların haksız ve sendikal nedenlerden olduğu yerde kararına vardı.

Ayrıca 12 aylık brüt ücret tutarında sendikal tazminat ve boşta geçen 4 aylık süre tutarında işe iade tazminatı ödenmesine de karar verdi.

İşverenin işçiler üzerinde uyguladığı baskı ve tehditle sendikadan istifaya zorlamasına yönelik DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikası ve üyeleri tarafından Cumhuriyet Savcılığına yapılan suç duyurusu sonucu açılan Ceza Davası da 30 Mayıs 2019’da Muğla 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşecek.

Sendika tarafından açıklamada Muğla Tüvtürk’te atılan işçilerin işe geri alınması ve işyerinde TİS imzalanmasının amaçlandığı, bununla ilgili mücadelenin devam edeceği belirtilmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ