Mustafa Kemal’in kurduğu Sümer Holding’in üç arazisi daha satıldı

1933 yılında Gazi Mustafa Kemal’in onayı ile kurulan ve Türkiye’nin sanayileşme adımında etkisi çok büyük olan kamu şirketin Sümer Holding’in malları “sat sat bitmiyor”

05 Mart 2021 0

Kamu mallarının peşkeş çekilmesi durmak bilmiyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı adını kullanan ekip, Cumhuriyet tarihinin en önemli kurumlarından biri olan ve son yıllarda varlıkları tek tek satılan Sümer Holding A.Ş. üzerinden kamu malı olan Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesindeki üç taşınmazın daha satışına onay verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı adını kullanan ekip tarafından arazilerin satışına ilişkin karar, Resmi Gazete tarafından yayımlandı. Karara göre, Sümer Holding A.Ş. adına kayıtlı, Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Mehmetçik Mahallesi’ndeki 7 bin 355,34 metrekare yüzölçümlü taşınmazın, özelleştirme ihalesinde 6 milyon 380 bin lira bedelle en yüksek teklifi veren Mehmet Emin Arslan‘a satışı onaylandı.

Şirketin aynı mahallede bulunan 5 bin 795,44 metrekare yüzölçümlü taşınmazının yapılan ihalede 4 milyon 401 bin lirayla en yüksek teklifi veren Enver Karakeçili‘ye, 2 bin 879,78 metrekare yüzölçümlü taşınmazının ise 2 milyon 640 bin lirayla yine en yüksek teklifi sunan Asia Otomotiv Yedek Parça Ltd. Şti.‘ye satılması kararlaştırıldı. Üç arazinin satışından elde edilen ücretin 13 milyon 420 bin TL olduğu açıklandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Cumhuriyet tarihinin en önemli kurumları arasında yer alan ve son yıllarda da varlıkları birer birer satılan  adına kayıtlı Toplam büyüklüğü 16 bin metrekareyi geçen üç arazinin 13 milyon 420 bin TL’ye satıldığı açıklandı.

Sümerbank, Türkiye’nin sanayi atılımında çok önemli bir kurum olarak 1933’te kurulduktan sonra, 1938’de Kamu İktisadi Devlet Teşekkülü (KİT) haline getirildi. Sümerbank, kurulduktan 17 yıl sonra ANAP iktidarı tarafından “KİT’lerin Özelleştirilmesi Hakkındaki Kanun çerçevesinde Bakanlar Kurulu’nun 11 Eylül 1987 tarih ve 12184 sayılı kararı” olarak açıklanan talana açma kararı sonrasında özelleştirilmesine başlandı. Bugüne kadar toplam 21 işletme, 16 Mağaza, 11 Bölge Müdürlüğü, 15 İştirak, 304 Bayi, 7 adet Tedarik ve Dağıtım Depo Müdürlüğü ve 7 adet Bölge Şefliği kamunun elinden çalındı ve şirketin “tasfiyesi” hala devam etmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ