Nadira Kadirova dosyası Anayasa Mahkemesi’ne taşındı

Nadira Kadirova’nın AKP Milletvekili Ünal’ın evindeki ölümü hakkında takipsizlik kararı verilmesine karşılık, yeni bulgular ortaya çıkıyor. Bulgularla birlikte Avukat Doğan, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

08 Haziran 2020 0

Nadira Kadirova’nın hakkında takipsizlik kararı verilen AKP’li Şirin Ünal’ın evinde, Şirin Ünal’ın tabancasından çıkan kurşunla ölümü Anayasa Mahkemesine (AYM) taşındı. Avukat Prof. Dr. İlyas Doğan, etkin soruşturmanın temel ilkelerine uyulmadığı gerekçesiyle, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

Halk TV’den Ali Isıyel’in haberine göre, AYM’ye verilen dilekçede olay yeri tutanağının özensizliği vurgulandı. Olay yerinde hazırlanan tutanakta Kadirova’nın cesediyle tabanca arasında 150 santimetre (1,5 metre) olduğu belirtilmişti. Daha sonra bilgisayarda hazırlanan krokide ise bu mesafe 57 santimetre olarak ifade edildi.

AYM başvurusunda intihar eden bir kişinin 4,5 kilogram ağırlığındaki bir silahı bu mesafeye fırlatmasının olağan olmadığı belirtildi. Avukat Doğan, görüştüğü farklı silah uzmanlarının, bu mesafenin en fazla 25 ila 40 santimetre arasında olabileceğini söylediklerini belirtti.

“Olay yeri tutanağında Kadirova’nın sırtını kalorifere dayadığı iddia ediliyor. Kaloriferle tabancanın yeri arasındaki mesafe ise dikkat çekici” diyen Avukat Doğan, olay yerinde çekilen fotoğrafta 1,5 metre olduğu görülen mesafenin daha sonra bilgisayarda çizilen krokide 57 santimetre olarak belirtilmesini çelişki olarak değerlendirdi.

Olay yeri fotoğrafında sehpa ters çevrilmiş abajur devrilmiş göründüğünü ifade eden İlyas Doğan, bu sahnenin olası bir boğuşma ihtimaline işaret ettiğini belirtti.

Doğan, bunların yanısıra tutanaklarda ateş açısının tespiti yer almadığını, Kadirova’nın telefonunda birden fazla mesaj olmasına rağmen olay yeri videosunda bunun yer almadığını, kan birikintisinin ters çevrilmiş sehpanın altında olmasının dikkat çekici bir durum olduğunu, pencere pervazının kenarındaki kan izlerinin açıklanmadığını, tabancanın çapının yazılmadığını ve parmak izi alınmadığını ifade ederek, bulguların intiharı değil cinayeti işaret ettiğini vurguladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ