NATO Türkiye’ye yeni merkez kuruyor

Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi Robert Pearson’a birkaç yıla Türkiye’de yeni bir NATO komuta merkezi oluşturulacağını, bu nedenle de Türkiye’nin NATO’dan ayrılması gibi bir olasılığı mümkün görmediğini söyledi.

27 Ağustos 2018 1

Amerika’nın Sesi Türkiye özel programının katılımcılarından Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Türkiye’nin NATO üyesi olarak şimdiye kadar büyük itibar gördüğünü, 1950’li yıllardan beri ittifakın bir parçası olmanın birçok imkanından yararlandığını, hatta birkaç yıla Türkiye’de yeni bir NATO komuta merkezi oluşturulacağını, bu nedenle de Türkiye’nin NATO’dan ayrılması gibi bir olasılığı mümkün görmediğini söyledi .

Pearson, Türkiye’nin İncirlik üssünü kapatma gibi bir girişimde bulunup bulunmayacağı sorusuna ise geçmişte hükümetten İncirlik’i kapatma önerisi geldiğinde Türk lirasının serbest düşüşe geçtiğini hatırlattı.

Pearson, Türkiye’nin kendisinde Amerika’yı aşağılama hakkı görüp sonra da işler kötü gidince NATO ve Amerika ittifakına sarılmasının bir ikiyüzlülük örneği olduğunu belirtti. Brunson’un serbest bırakılmaması ve bunun üzerine Trump’ın ek yaptırımlara başvurması durumunda neler olacağıyla ilgili Pearson, Brunson meselesinin hallolmasının Türk ekonomisine sadece geçici bir rahatlama getireceğini vurguladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Metin Durmaz

Anti emperyalizm buraya kadar.