Nazi karşıtı ‘Varşova Ayaklanması’ sanal gerçeklikle canlandırılıyor

Polonya’yı Alman işgalinden kurtarmak için 1944 yılında Naziler aleyhinde gerçekleştirilen Varşova ayaklanması, yetmiş dört yıl sonra, sanal gerçeklikle canlandırıldı.

04 Ağustos 2018 190 0

Başkent Kordegarda galerisine gelen ziyaretçiler, sanal gözlükler sayesinde kendilerini 1944 Varşova kalıntıları arasında buluyorlar.

Filmin yapımcısı Tomasz Dobosz gazetecilere verdiği demeçte, “Artık orada olduğumuz için kendimize ne yapmamız gerektiğini sormak zorunda değiliz. O zamanlarda, gerçekte orada olduğumuzu hissediyoruz. Bu da hassas bir izleyicinin kahramanların yanında saklanma veya savaşma kararlarını deneyimlemesini sağlıyor” dedi.

15 dakikalık sanal gerçeklik deneyiminde izleyiciler, kendilerinden biri gibi davranan, ağır bir kafa travması geçiren insanların yanı sıra, bir Polonyalı esiri ve ölmeden önce dans eden bir Alman askerini de görebiliyor.

Film aslında kurgu ancak Almanlar tarafından kalbinden vurulan ama kızından  gelen bir mektubun yer aldığı cüzdanı sayesinde hayatta kalan Wladyslaw Sieroszewski’yi içeren gerçek bir olaya da atıfta bulunuyor.

Kültür bakanlığı tarafından finanse edilen ve iki yıldır üzerinde çalışmalar yürütülen proje, Varşova ayaklanmasının yıldönümü arifesinde, 1 Ağustos Salı günü hayata geçti.

Varşova Ayaklanması, Polonya’daki Armia Krajowa (Halk Ordusu) birliklerinin Varşova’yı Alman işgalinden kurtarmak için gerçekleştiği, II. Dünya Savaşı’nın önemli operasyonlarından birisidir. Ayaklanma zaman olarak, Sovyet Rusya’nın Kızıl Ordu’sunun Varşova şehrinin doğu bölgesinde belirdiği ve Alman birliklerinin geri çekildiği dönemde gerçekleştirilmiştir. 63 gün süren ayaklanma 1 Ağustos 1944’te patlak verdi ve yaklaşık 50.000 genç erkek ve kadın Nazilere karşı ayaklandı.

Çeviri: Neyseo

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ