O Direniş Zaferle Sonuçlandı

DİSK’e bağlı ve Dünya Sendikalar Federasyonu Üyesi olan Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde direnen Makro Market işçilerinin tazminat alacakları işçilere ödenmeye başlandı.

03 Kasım 2020 0

İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri ve Malatya’da 19 aydan beridir Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde direnen Makro Market İşçilerinin tazminat alacakları ödenmeye başlandı. Konuyla alakalı Nakliyat-İş Sendikası basına ve kamuoyuna açıklama yaptı. Sendika tarafından yapılan açıklamada konkordato sürecinde Makro Market tarafından tazminat alacakları ödenmeden işlerine son verilen işçilerin tazminat alacaklarının yapılan direniş sonucunda ödenmeye başlandığı duyuruldu.

Nakliyat-İş Sendikasının basına ve kamuoyuna yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yağma yok tazminatlarımız Gasp Edilemez! Diyerek 19 aydan beri sendikamız öncülüğünde Türkiye’nin dört bir yanında mücadele eden Konkordato sürecindeki 6500 Makro Market İşçisi Direnerek kazanıyor. Tazminatları ödenmeye devam ediyor.” 

İşçilerin mücadele ve direniş sürecinde Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, avukatları ve bölgelerden gelen direnişçilerin temsilcileri ile birlikte hükümet komiseri Şefik Çalışkan ve Avukat Fidel Okan ile defalarca görüşme yapıldığı söylendi. Konkordato duruşmalarının devam ettiği Ankara 23. İSTİNAF mahkemelerinde görülen duruşmalara Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, avukatlar ve işçiler kitlesel olarak katılım sağladılar.

Mağdur edilen 6500 Makro Market işçisinin toplam tazminat alacaklarının 55 milyon olduğu sendika tarafından açıklandı. İşçilerin 55 milyon tutarındaki alacakları tazminatlarının toplam 38 milyonluk tutarının işçilere ödendiği basına ve kamuoyuna duyuruldu. Sendika tarafından yapılan açıklamada işçilerin bu kazanımlarının Nakliyat-İş öncülüğündeki direnişlerinin bir sonucu olduğu vurgulandı.

Nakliyat-İş Sendikası, konkordato sürecinde işçilerin alacaklarını güvence altına alan bir düzenlemenin bulunmadığını ve yasaların konkordato sürecinde işçilerin alacaklarını güvence altına almadığını vurguladı. Bu noktada dava açıp kazanan ancak daha halen tazminatları ödenmeyen işçilerin olduğu belirtildi. DİSK/Nakliyat-İş Sendikası Genel Merkez imzası taşıyan açıklamada tüm işçilerin tazminat alacakları ödenene kadar mücadelenin devam edeceği belirtildi.

DİSK/Nakliyat-İş Sendikası Genel Merkezi tarafından basına ve kamuoyuna yapılan açıklamanın tam metni aşağıdadır:

BENZER KONULAR
YORUM YAZ