O İşçiye Erdoğan’ı Eleştirdiğinden Dolayı 12 Yıl Hapis İstemiyle Dava Açıldı

Kocaeli’nde yaşayan iki çocuk babası ve işçi olan Muhterem Çıtanak’a sosyal medya paylaşımları nedeniyle dava açıldı.

26 Ekim 2020 0

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde tersanede çalışırken sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek işine son verilen ve polis tarafından evi basılan işçi Muhterem Çıtanak’a bir yılın sonunda dava açıldı. Karamürsel Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, müşteki sıfatıyla yer aldı.

İşçi Muhterem Çıtanak’ın 25 Ağustos 2019’da yaptığı “İstanbul’da sel oldu beyefendi tatilde diyecek son kişisin @RTErdogan. Ülkende beklenen darbe oldu, Sen Marmaris’te tatildeydin. Darbeyi de SGK emeklisi milyoner eniştenden öğrenmiştin, Sn @ekrem_imamoglu Sizin 25 yılda yapamadıklarınızı yapıyor an itibariyle” ifadeli paylaşımları suç olarak gösterildi.  Çıtanak, davayla ilgili iddianamede yer alan ifadesinde, “Twitter’da çok sayıda paylaşımda darbe esnasında Cumhurbaşkanı’nın Marmaris’te tatilde olduğunu defalarca yazdıkları için ben de bu konuyla İmamoğlu konusunun birbiriyle benzer mahiyette olduğuna vurgu yapmak için bu paylaşımı yaptım. Suç olduğunu bilmiyordum” diyerek açıklamada bulundu.

Mart 2020 itibari ile “Cumhurbaşkanı’na Hakaret” suçlaması ile 100 bin kişi hakkında soruşturma başlatılırken, 30 bin kişiye ise dava açıldı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ