O ülke evde kedi beslemeyi yasakladı

Yeni Zelanda’nın güneyindeki Omaui kasabası yetkilileri nadir kuş türlerine zarar verdikleri gerekçesiyle ev kedilerini yasaklama kararı aldı. Yasak, ekim ayında yürürlüğe girecek

31 Ağustos 2018 0

Nadir kuş türleriyle dolup taşan Yeni Zelanda’nın güney adasındaki bir sahil kasabası olan Omaui kısa süre sonra evcil kedilere ev sahipliği yapamayacak. Bölge yetkilileri, yaban hayatının korunması gerekçesiyle evde kedi beslemeyi yasaklamaya hazırlanıyor. Ekimde yürürlüğe girmesi beklenen yasak uyarınca, Omaui kasabası sakinleri kedilerini kısırlaştırarak belediyeye adlarını kaydettirecek. Bu hayvanlar öldükten sonra kasabada bir daha kimsenin kedi beslemesine izin verilmeyecek.

Her geçen gün sayısı artan kedilerin kuşları, sürüngenleri ve memelileri öldürmesi karara gerekçe olarak gösteriliyor.  Kasabada yaşayan kedi sahipleri ise zehirlerin, arabaların ve insanların da canlı türlerine zarar verdiğini söyleyerek kedileri yasaklayan plana karşı çıkıyor.

Omaui’daki yetkililer kamera kayıtlarına dayanarak dışarıda dolaşan kedilerin kuşları, böcekleri ve sürüngenleri avladığını söylüyor.

Bu konuda kitapları bulunan Smithsonian Göçmen Kuşlar Merkezi Başkanı Dr. Peter Marra, kararı savunurken kedilere ve evde kedi beslenmesine karşı olmadığını belirterek “Kediler muhteşem ev hayvanları. Ama başıboş halde sokaklara salınmamalılar” dedi.

BBC’nin sorularını yanıtlayan Marra, “Köpeklerin başıboş halde dışarıda dolaşmasına izin vermiyoruz. Kediler için de bunun zamanı geldi” diye konuştu.

Dr. Marra’ya göre, dünya genelinde 63 hayvan türünün nesillerinin yok olması, evcil kedi nüfusundaki patlamayla bağlantılı. Yeni Zelanda gibi hassas ekosistemleri olan bölgelerde sorun daha ciddi.

“Önlem aşırı gibi görünüyor ama durum kontrolden çıktı. İnsanların artık bu hayvanlara bakışını değiştirmesi gerekiyor” diyen Marra, “Kediler sahiplenilmeli, kısırlaştırılmalı, evde oyuncaklarla oynatılarak egzersiz yaptırılmalı ve kontrollü bir ortamda gerekirse tasmayla dolaştırılmalı” diye konuştu.

Sorunun kedilerden değil, insanlardan kaynaklandığını söyleyen Marra, sosyal medyadaki kedi paylaşımlarının evde beslenen kedilerin sayısında patlama yarattığını vurguluyor.

Ülkede her yıl kedilerin 4 milyar kuş ve 22 milyar memeli öldürdüğü düşünülüyor. İngiltere’de kedi nüfusu azalmasına rağmen bu hayvanların her yıl 55 milyon kuşun ölümüne neden olduğu belirtiliyor.

Yeni Zelanda’da her iki evden birinde kedi olduğu tahmin ediliyor.Kedi sahipleri evcil kedilere yasak getirilme kararına öfke duyduklarını belirtiyor. O isimlerden Terry Dean, “Kedilerimiz bizim için değerli. Yanımızda ve hayatta kalmaları önemli” dedi.

Nico Jarvis ise yasak haberini “benim için mutlak bir şok” diyerek değerlendirdi. Nico Jarvis, yaşadığı bölgede yoğun kemirgen sorunuyla başa çıkmak için tek yolun üç kediye sahip olduğunu söyledi.

Nico Jarvis, Otago Daily Times gazetesine “Kemirgenler evimi çiğniyor, kediler olmadan onlardan kurtulamıyorsunuz. Kaç tane kemirgen yakaladığım ve zehirlediğim önemli değil, bunu yapmak zorundayım” dedi. Nico Jarvis son olarak “Eğer bir kedim olmasaydı, evimde yaşamam sağlıksız hale gelirdi” diye konuştu.

Hayvan hakları savunucuları kedilerin hedef gösterilmesine itiraz ediyor. Avustralya’da da doğadaki canlı türlerinin yok olmasından sorumlu tutulan kediler tartışma konusu. Ülkede 2015’ten beri kedi nüfusunu azaltmak için programlar yürütülüyor. Kediler için sokağa çıkma yasağı getirilmesi planlanıyor. Queensland’da sokak kedilerinin başına 10 dolar ödül konulması yine hayvan hakları gruplarının tepkisini çekmişti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ