Ödeme garantili projeler kabul görmüyor

Kamu Özel İşbirliği projeleri, halkta kabul görmüyor, halk tepkili…

18 Şubat 2021 0

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından hazırlanan “Türkiye Raporu” adlı araştırmanın ekonomi ile ilgili bölümüne göre, halkın yüzde 69’u “Deli Dumrul” projeleri olarak bilinen, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) yöntemi ile yapılan otoyol, havalimanı, köprü çalışmalarında şirketlerin vurgun yaptığını düşünüyor. Halkın ortak hazinesine uzun yıllar boyunca borç yükü getiren bu anlaşmalar, tepkiye yol açıyor.

2021 yılında 2-5 Şubat tarihinde 1500 kişi ile gerçekleşen araştırmada katılımcıların yüzde 53’ü vergilerin doğru olarak planlanması ile söz konusu projelerin kolaylıkla yapılabileceğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 55’i ise bu çalışmaların şeffaflık ile gerçekleşmediği görüşünde. Katılımcıların yüzde 62’si ise özel şirketlere ödeme garantisi verilmesi uygulamasını doğru bulmadığını belirtti.

Araştırmada vatandaşların oy verdiği partiler de bir veri olarak soruldu. Buna göre muhalefet partilerinde yüksek oranda KÖİ’ye olumsuz görüş belirtilirken, AKP’li seçmen için bu oran yüzde 46 olarak belirtildi. AKP’li seçmenlerin yüzde 40’ı, beklenenin ötesinde çalışmaların şeffaf olarak yürütülmediği yönünde görüş belirtti. Kısacası her biri birer soygun haline gelen KÖİ projeleri, iktidar partisi seçmeni tarafından bile önemli oranda kabul görmemekte.

İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki’ye göre, tüm seçmen gruplarının yarısından fazlasının, “KÖİ’lerde özel şirketlere ödeme garantisinin verilmesinin yanlış olduğu” ifadesine katılması, araştırmanın en önemli sonuçlarından biri oldu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ