Ödenmeyen tazminatları için yürüyen Somalı işçilerin yolu kesildi

Soma’daki Uyar Maden işçilerinin, alacakları için gerçekleştirdiği yürüyüşleri, Ankara girişinde kesildi.

06 Temmuz 2021 0

Tazminatsız olarak işten çıkartıldıkları için direnişe geçen ve alacakları ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından ödenme sözü alan Uyar Maden işçileri, sözlerin tutulmaması üzerine Ankara’ya yürüyüş kararı aldılar.

İşçilerin gerçekleştirdikleri yürüyüş, Ankara girişinde durduruldu. 50 kadar Uyar Maden işçisi, engellemenin sona ermesini ve tekrar yürüyüşe geçmeyi bekliyor. İşçilerin çocukları ve eşleri de eyleme destek verenler arasında.

Uyar Maden mağdurlarından İdris Sarıkaya, yaşadığı mağduriyeti şu sözlerle açıkladı; “Topal bacağımlar, görmeyen gözle… Sayın milletvekilleri ayağınıza defalarca geldim. Daha kaç kez gelelim? Sözleriniz arkasında durmuyorsunuz, sözlerinize güvenmiyoruz artık. Bir an önce hakkımızı ödemedikten sonra biz bu kararımızdan dönmeyeceğiz. Karşımıza bugün emniyet güçleri çıktı, Ankara’ya giremezsiniz diyorlar” (…) “15 yıl oldu ne kadar bekleyeceğiz? Sayın 600 milletvekili adalet yemini ettiniz, yemininize gururunuza saygınız varsa bu görmeyen gözün kopan bacağın b u kadar çürüyen umdun bedelini vereceksiniz. Soma kömürleri aynı hakka sahipse Uyar Madencilik de sahip. İkisi de özel sektör. Biz kimseden sadaka istemiyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti adaletinin biçtiği değeri istiyoruz. Biz hakkımızı almadan bu yoldan dönmeyeceğiz”

İşçiler, Bağımsız Maden-İş sendikası öncülüğünde tazminatlarını alma mücadelesi veriyorlar ve kendilerine verilen sözlerin tutulmasını bekliyorlar.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ