“ODTÜ’lü öğrencilerin tutuklanması geleceğimize saldırıdır”

ODTÜ mezuniyet töreninde taşınan karikatürlü pankarta ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 öğrenci tutuklandı. TMMOB öğrencilerin tutuklanmalarına tepki gösterdi.

11 Temmuz 2018 0

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) mezuniyet töreninde taşınan karikatürlü ‘Tayyipler Alemi’ pankartına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 öğrenci tutuklandı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 4 öğrencinin tutuklanmasına tepki göstererek bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada,“Rektör atamalarında profesör olma şartının kaldırıldığı, yarınlarımız olan gençlerin tutuklanması ülkede bilimin tasfiye edildiğinin göstergesidir” ifadelerine yer verildi.

İşte açıklamanın tam metni:

ODTÜ’lü öğrencilerin tutuklanması muhalefete gözdağı ve geleceğimize saldırıdır

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) mezuniyet töreninde taşıdıkları pankart sebebiyle gözaltına alınan ve nöbetçi mahkemeye sevk edilen 4 öğrenci hakkında tutuklama kararı verilmesi,   muhalefete gençliğe ve üniversitelere gözdağıdır.

Ardı arkası kesilmeyen kararnamelere geleceğimizin karartılmaya çalışıldığı bir süreçte üniversitelerin, gençliğin susturularak geleceğimizin topyekun teslim alınmasına karşı kimse bizden sessiz sedasız kalmamızı beklemesin.

Daha öncesinde  öğrencilerin taşıdıkları karikatürlere dair açılan dava da mahkeme tarafından reddedilmesine rağmen, her biri Mimarlar Odası üyesi olacak öğrencilerimizin ve mezunlarımızın tutuklanmasını kabul etmediğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına istinaden siyasetçilerin ağır eleştiriye tahammül etmeleri gerektiği yönünde kararlarını siyasetçilere bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Rektör atamalarında profesör olma şartının kaldırıldığı, yarınlarımız olan gençlerin tutuklanması ülkede bilimin tasfiye edildiğinin göstergesidir. Öğrencilerin düşüncelerini özgürce ve korkusuzca dile getiremediği, özgür düşüncenin olmadığı yerde bilimden söz edilemez. Bilim yoksa gelecek yoktur. İktidar Türkiye’yi geleceksizleştirmektedir.

Bu geleceksizleştirmenin ortasında yaratıcılıklarıyla, geleceğin gençlikte olduğunu gösteren genç ODTÜ’lüleri bir kez daha selamlarken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, ODTÜ öğrencilerinin ve mezunlarının yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyor ve tamamen siyasi bir kararla tutuklanan genç mezunlarımızın derhal serbest bırakılmasını kamuoyuna duyuruyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 45.Dönem Yönetim Kurulu

BENZER KONULAR
YORUM YAZ