Onlarca ülkeye ihracat yapan firma işçilere ‘taksitle’ maaş veriyor

Altın İplik ve Çorap Sanayi Fabrikası’nda işçi ücretleri taksit taksit ödenmeye başladı. Beş kıtada 40’tan fazla ülkeye kadın çorabı ve iplik ihraç eden şirket, ücret ödemelerindeki gecikmeye gerekçe olarak “nakit sıkışıklığı”nı gösterdi.

02 Eylül 2018 1

Tekirdağ Çerkezköy’de faaliyet gösteren fabrikada dört ay öncesine kadar çalışan sayısı bin 300’e dayanıyordu. Ancak ekonomik darboğaz gerekçe gösterilerek gönüllü çıkışların önü açıldı. Bugüne kadar 200’ü aşkın kişi işten ayrıldı. Ayrılan işçilere de kıdem tazminatları hemen ödenmedi. İşçilere sekiz aya uzanan taksitlerle ödeme yapılacağı güvencesi verildi. Nisan ayından itibaren ise işçi ücretlerinin ödenmesinde gecikmeler başladı.

TAMAMI DAHA ÖDENMEDİ

Aydınlık’a konuşan ve iş güvencesi nedeniyle ismini paylaşmadığımız bir işçi, nisan ayı maaşlarının sekiz gün gecikmeli olarak ödendiğini, mayıs ayı maaşlarını da iki taksit şeklinde aldıklarını söyledi. Haziran ayı maaşlarının üç taksitle ödeneceğini öğrenmeleri üzerine geçen ay eylem yaptıklarını ifade eden işçi, üretimi durduracaklarını ilan etmelerinin ardından daha önce bir kısmı ödenen maaşlarının kalan kısmının da yatırıldığını belirtti. Fabrikada beş yıldır çalışan işçi, henüz temmuz ayı maaşlarının tamamının ödenmediğini, bunun da ödemesinin üç taksitle yapılacağını, ağustos ayı maaş ödemeleri içinse kendilerine “En kısa sürede bu sorunu çözmeye çalışacağız” denildiğini aktardı. Gecikmeler nedeniyle kredi ödemelerini zamanında yapamadıklarını söyleyen işçi, kredi notlarının düştüğünü ayrıca gecikme nedeniyle faizli ödeme yaptıklarını bu durumu yetkililere bildirdiklerindeyse “Onun için yapabileceğimiz bir şey yok” yanıtı aldıklarını belirtti.

HEDEFTE ÖRGÜTLENME VAR

Altın İplik ve Çorap Sanayi Fabrikası işvereni, Teksif Sendikası’nın işyerinde toplusözleşme imzalamak için gerekli çoğunluğu sağladığına ilişkin bakanlık tarafından verilen yetki belgesine önce itiraz etmiş ardından işyeri panosuna astığı yazıda işçilerin sendikaya zorla üye yapıldığını ileri sürerek işten atmakla tehdit etmişti. Eylül ayında yetki süreciyle ilgili mahkemenin görüleceğine hatırlatan işçi, sürekli ekonomik krizden bahsedilse de işçilere fazla mesai yaptırıldığını, maaşların geç ödenerek fabrikanın durumunun kötü olduğu izlenimi verilmeye çalışıldığını, gönüllü çıkışların önünün de açılarak asıl amacın sendikal örgütlenmeyi zayıflatmak olduğunu savundu. İşçi, gecikmelerin devam etmesi halinde önümüzdeki günlerde üretimden gelen güçlerini kullanmaktan çekinmeyeceklerini, onun için hazırlıklara başladıklarını duyurdu.

ÇALIŞANLARA E-POSTA

Şirketin “İnsan Kaynakları” bölümünün mayıs ayı maaş ödemelerine ilişkin çalışanlara gönderdiği elektronik postada yer alan şu ifadeler dikkat çekti “Bildiğiniz üzere çalışanlarımızın ücret ödemeleri her ayın

5’i ve 10’unda defaten yapılmaktadır. Bu günlerde şirketimizde yaşadığımız nakit sıkışıklığı nedeniyle mayıs 2018 dönemine ait ücret ödemelerinin yarısı 11 Haziran 2018 tarihinde, diğer yarısı 25 Haziran 2018 tarihinde

yapılacaktır. Çalışanlarımızın desteğiyle içinde bulunduğumuz ekonomik darlığın atlatılabileceğini biliyoruz ve çalışanlarımızın gereken anlayışı göstereceklerine inanıyoruz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
metin durmaz

paraları dolara yatırdık demiyorlar.