Operasyon kime yarıyor? AKP kurmayları kendi ağızları ile söylüyor

Her iki ifade de AKP’nin operasyonu ABD ve NATO’dan icazet alarak yaptığını ve hala onların safında olduklarının göstergesi olarak gözükmekte. Operasyon, oldu bittiye getirilerek, kafa karışıklığı yaratılarak sonuçlandırılmak istenmekte.

10 Ekim 2019 28 0

AKP ve müttefikleri tarafından başlatılan “Barış Pınarı Operasyonu” sonrasında tartışmalar devam ediyor. NATO ülkelerinin de dahil olduğu bazı ülke temsilcileri, AKP’nin başlattığı operasyona karşı çıktıklarını açıkladılar. ABD, başkanı da dahil olmak üzere operasyona karşı çıktığını dile getirmekte. Buna karşılık AKP yöneticileri ısrarla operasyonun ABD’den ve diğer NATO ülkelerinden icazetli ve onlarla danışık bir biçimde yapıldığını ortaya koymakta.

“NATO YANIMIZDA”

Ankara’da Ankara Hacı Bayram Camisi’nde açıklamalarda bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, “Türkiye NATO’nun en sadık üyesidir, beklediğimiz şey müttefiklerimizin yanımızda olmaları” ifadelerini kullandı.

Şentop, Türkiye’nin Barış Pınarı Operasyonu’ndaki amacının terörle mücadele olduğunu iddia etti.

“ESAD’DAN BAŞKA ALTERNATİFİMİZ YOK MU?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye’de TSK tarafından Fırat’ın doğusuna yönelik başlatılan ‘Barış Pınarı’ isimli harekata ilişkin CNN Türk‘teki “Tarafsız Bölge” programında açıklamalarda bulundu.

Soylu, programda kendisine sorulan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşüp görüşülmeyeceğine ilişkin soruya yanıt verdi.

“Bizim tezlerimiz net. O bölgede yaşananları biz unutamayız. Unutursak bize bunu sorarlar. Yerinden yurdundan edilen insanları unutmamalıyız” (…)”Biz Esad’ın yaptığını yapsaydık, milyonlarca insanı yerinden yurdundan etseydik, bizle kim görüşürdü? Tayyip Erdoğan mı konuşulurdu? Bunu bir kendimize soralım” diye konuştu.

Soylu, gazetecilerin reel politiğin bu görüşmeyi zorlaması halinde ne yapılacağına yönelik sorusu üzerine ise “Olmak zorunda mı yani? Başka alternatifimiz yok mu? Türkiye’de 50 türlü alternatif aranıyor da Suriye’de neden aranmasın? Bu bir akıl tutulmasıdır. Irak’ta bilmem nerde 6 ayda bir değişiyor da Suriye’de mıh gibi çakılmasının bir anlamı mı var?” ifadelerini kullandı.

Her iki ifade de AKP’nin operasyonu ABD ve NATO’dan icazet alarak yaptığını ve hala onların safında olduklarının göstergesi olarak gözükmekte. Operasyon, oldu bittiye getirilerek, kafa karışıklığı yaratılarak sonuçlandırılmak istenmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ