Orhan “BABA”

Öncelikle olayneyseo.com sitesinin basın yayın camiasına hayırlı olmasını dilerim.  Ülke ve dünya gündemine damgasını vuran birçok haberin yapılmadığı şu dönemde, sansürsüz, eksiltmeden, ilave yapmadan, olanı olduğu gibi paylaşacaklarına, dürüst habercilik anlayışından taviz vermeyeceklerine emin olduğum bir ekiple çalışacağımı bilmekten heyecan ve onur duyarım.

23 Haziran 2018 0

Gelelim başlığımıza konu olan Orhan “BABA” meselesine… “Daha güzel, daha mutlu, daha adil, sevgi dolu bir dünya için, barış için, insanlık için, BATSIN BU DÜNYA!”… Efsane şarkısının girişindeki sözler, ezilen, baskı ve sömürüye uğrayan, özellikle gecekondu mahallelerinde hayatta kalma savaşı veren, savaş, yıkım gören, adaletsizliğe uğrayan ve bu düzene baş kaldıran tüm insanların serzenişinin dile dökülmesiydi. Herkes, hepimiz bu isyana ortak olarak bu şarkıya ve şarkılarına eşlik ettik. Saygıdeğerdi gözümüzde… Babaydı yahu, daha ne olsundu?

Sonra ilk şokumuzu yaşadık. Adına ‘çözüm’ denilen, ABD-AB yapımı süreçte, Türk ve Kürt halklarını kandırmak ve Emperyalizmin Büyük Ortadoğu Projesi’ne katkı sunup reklamlarını yapmak üzere  “Akil İnsan” heyetinde gördük onu. O zamanın Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın akıllılarından olmuştu. Sonra devamı geldi tabii…  İntikam alırcasına Atatürk Orman Çiftliği arazisine kaçak olarak yapılan Sarayın müdavimlerindendi artık. O iftar senin, bu şenlik benim gelir, poz verir dururdu diğer Saraycı “artist” arkadaşlarıyla. Birkaç hafta önce ekranlarda gördük onu. Reklam filmi yapmıştı. Otobüste ‘Batsın Bu Dünya’ şarkısının giriş sözleriyle yürüdü. AKP reklamıyla sonlanacağını düşünürken daha beteri oldu. Bir kozmetik firmasının koltuk altı kokusunu giderici bir ürününü tanıtıyordu koskoca “BABA” ! Niye şaşırdıysam, döndüm döndüm, gözlerimi ovuşturdum bir daha baktım. Vallahi AKP reklamı yapsa bu kadar iğrenmezdim. Derdim ki ne yapalım artık, bu o yolun yolcusu… Alıştık buna. Ezilenlerin ‘baba’sı artık yedi cücelerden farksızdı gözümde. İnsan bir kere taviz verince gerisi katmer katmer geliyor demek ki… Lağım çukurunun dibi görünmüyor.

Ne demiş devrimci sanatçımız Yılmaz Güney? :

“Kralın sofrasında soytarı olacağıma, halkın kavgasında eşkıya olurum.”

Selam olsun kralın sofrasında soytarı olmayı reddeden onurlu ve yürekli sanatçılarımıza…

Elif Ertetik Yıldız

 

Elif Ertetik Yıldız Diğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ