Ortaçağcı Gericilerden itiraf: “Laik düzene teslim olduk”

Milat Gazetesi yazarı Ali Rıza Demircan; “İstanbul Sözleşmesi’nin alternatifini Müslümanlar elbette yapabilirdi ama biz baskıcı ve ötekileştirici laik düzene teslim olduk” diyerek eylemlerin etki ettiğini itiraf etti.

09 Ağustos 2020 0

Milat Gazetesi yazarı Ali Rıza Demircan, Milat Gazetesi’ne verdiği röportajda İstanbul Sözleşmesine teslim olduklarını belirtirken, diğer yandan laikliğin getirdiği kazanımlara kara çalmaya devam etti.

Gazete yazarı “biz baskıcı ve ötekileştirici laik düzene teslim olduk. İslâm’ı abdeste ve namaza indirgedik.” diyerek İstanbul Sözleşmesi için yapılan eylemlere karşı çaresiz kaldıklarını itiraf etmiş oldu.

Yazar ayrıca “Problemimiz yalnızca İstanbul Sözleşmesi değil. Allah’a ortak koşma üzerine oturtulmuş eğitim sistemimiz tam bir şer kaynağı.” diyerek, AKP’nin yapboza çevirdiği laik eğitimin yeterince anti-laik hale getirilemediğini iddia etti.

İstanbul sözleşmesi ile ilgili olarak ise ” Bu sözleşme şimdiye kadar şiddeti engelledi mi? Bir kesim son derece savunuyor… Savunucularına soralım: İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa şiddeti engelledi mi? Hayır. Engelleyebilir mi? Hayır. Peki şiddete teslim mi olacağız? Elbette ki hayır. Amacımız şiddeti önlemekse okuyalım ve geliştirelim. Ama  bunu da yapamayız. Çünkü gavurlaşan düzene dokunamıyoruz.” ifadelerini kullanan yazar, şiddete karşı oldukları takiyesinde bulundu. İstanbul Sözleşmesi ile ilgili ithamlarda bulunan yazar, böylece şiddeti engelleme noktasında samimi olmadığını da bir defa daha göstermiş oldu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ