Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Covid-19 işsizlik ordusunu büyüttü

UNICEF tarafından yapılan bir araştırmaya ve araştırmanın yayımlanan raporuna göre korona virüs salgını sırasında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 11 milyon kişi tam zamanlı işini kaybetti.

03 Mart 2021 0

UNICEF’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgelerinde yapmış olduğu araştırmalar ve araştırmanın yayımlandığı COVID-19 2020 raporuna göre, COVID-19 salgını nedeniyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 11 milyon kişi tam zamanlı olan işini kaybetti.

UNICEF ve Save the Children organizasyonunun model istatistiklerine göre, bu durum sonucunda pandemiden önce geçim sıkıntısı yaşayan çocukların sayısı 50,4 milyon iken, Covid-19 nedeniyle bu sayı fakir hanelerde yaşayan çocuk sayısını 60,1 milyona çıkardı. Bu durumda Emperyalizmin en çok müdahale ettiği, talan ve sömürü uyguladığı bölgelerde Emperyalizmin sebep olduğu  insan hakları sorunlarına ek olarak birde pandeminin sebep olduğu ekonomik sıkıntılar ve işsizlik bölge halklarının belini bükmeye başladı. Parababalarının sömürü, vurgun ve talan düzenlerinin bu bölgelerdeki başarısı(!) ne yazık ki sürekli bölge halklarının aleyhine gelişti.

Rapora göre, 2020 yılı boyunca Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki ülkelerde 4,536,677 doğrulanmış korona virüs vakası bulunuyordu. 2 Ocak 2021 itibariyle de toplam 112.208 ölüm gerçekleşmişti. Bu rakamların artması beklenirken Covid-19 aşılarının rakamları aşağı çekmesi umuluyor. Ancak, bu bölge halklarının aşıya ulaşabilirliği ve virüse karşı sağlık hizmeti alması düşük seviyelerde gözlemleniyor. Bu bölgelerde uluslararası emperyalizmin saldırıları, müdahaleleri ve sömürüleri bölge halklarının doğrudan temel insanı hizmetlere ulaşabilirliğini ve bu hizmetlerden faydalanmasını cenderesi altına alıyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ