Otomotiv tekellerinde işten çıkarmalar başladı

Koronavirüs sebebiyle otomotiv firmalarında işten çıkarmalar başladı. Süper spor araba üreticisi McLaren 1200 kişiyi işten çıkarırken, Renault “tasarruf tedbirleri” kapsamında 2024’e kadar 5000 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

27 Mayıs 2020 0

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle satış ve reklam gelirlerinde düşüş yaşayan büyük otomotiv firmaları çareyi işten çıkarmalarda buldu. McLaren 1200 çalışanını işten çıkaracağını açıklarken, Renault ve Nissan gibi dev markalar binlerce çalışanını önümüzdeki dönemde işten çıkarmayı öngörüyor.

Formula 1 için de yarış araçları üreten McLaren’den yapılan açıklamada, şirketin satış ve reklam gelirlerinin azalmasından dolayı 1200 kişinin işten çıkarılmasına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, Formula 1 yarışlarının koronavirüs salgını nedeniyle yapılmadığı hatırlatıldı.

Şirketin açıklamasında değerlendirmelerine yer verilen McLaren’in Başkanı Paul Walsh, “Bu şüphesiz, şirketimiz için son derece zorlu bir dönem. Fakat tekrar verimli, sürdürülebilir, net bir istikametle yeniden büyümeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Şirket, halihazırda 4 bin kişiyi istihdam ediyor.

Diğer taraftan zor günler geçiren Fransız otomotiv devi Renault da tasarruf tedbirleri kapmasında 2024 yılına kadar 5 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. La Figaro gazetesinin haberine göre Fransız şirket, 5 bin kişiyi işten çıkararak 2024 yılına kadar 2 milyar euro tasarruf yapmayı planlıyor. Renault’un sadece Fransa’da 48 bin 500 çalışanı bulunuyor.

Kyodo’nun haberine göre Nissan, maliyet azaltma stratejisi kapsamında ve buna ek olarak küresel krizden dolayı yaşanan düşük otomobil satışlarını sebep göstererek 20 bin çalışanını işten çıkarmayı planladığını geçtiğimiz hafta açıklamıştı.

Tüm dünyada, pandemiye hazırlıksız yakalanan patronlar, faturayı üretenlere kesmeye hazırlanmakta.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ