Oyak-Renault’da işçi kıyımına bahane: “Aidiyet duygunuz zayıfladı”

Bursa’daki Oyak-Renault otomobil fabrikasındaki 14 çalışan “işyerine karşı aidiyet duygusu zayıflaması” gerekçe gösterilerek işten atıldı.

10 Eylül 2019 40 0

Bursa’daki Oyak-Renault otomobil fabrikasındaki 14 çalışan “işyerine karşı aidiyet duygusu zayıflaması” gerekçe gösterilerek işten atıldı. Fabrikada 400 sözleşmeli işçinin sözleşmeleri için ise gerekçe gösterilmeden yenilememe kararı alındı. Fabrika tarafından gönderilen ve işçilerin eline ulaşan bilgilendirme yazısı şu şekilde:

“Şirketimizde 04.05.2004 tarihinden beri çalışmaktasınız. Son göreviniz Mekanik Bakım Operatörü’dür.

Çalışmanıza devam etmekte iken, yapılan bir kısım inceleme ve değerlendirmeler neticesinde, işyerine karşı aidiyet duygunuzun zayıfladığının gözlemlendiği, buna bağlı olarak işçi işveren arasındaki karşılıklı güvene dayalı ilişkinin olumsuz yönde etkilendiği, bu durumun birbirine tamamlayan parçalardan oluşan üretim organizasyonuna zarar verebileceği, üretim süreçlerini olumsuz yönde etkileyebileceği hususları tespit edilmiştir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle, iş akdinizin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17 ve devamı maddeler uyarınca ve 16.08.2019 tarihi itibariyla feshedilmiş olduğu hususunu bildiririz.”

4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi, işverenler tarafından başta performans düşüklüğü olmak üzere bahane edilerek, istenmeyen işçilerin işten atılmasında kullanılmakta ve genel olarak işe iade davası açan çalışanlar, elinde somut veri bulunmayan işverene karşı davalarını kazanmakta.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ