Özel Çeviri | Fidel ve Havada Silahlarıyla

Devrimin sosyalist karakterinin resmi beyanının 59. yılında, Küba halkı yaşadığımız tarihi günlerde gerçeği hiç olmadığı kadar birlik ve bilinçle hatırlıyor.

17 Nisan 2020 0

Küba Devriminin 59. yıldönümü dolayısıyla Juventud Rebelde sitesinde yayınlanan “Con Fidel y los fusiles en alto” başlıklı yazı, İspanyolca yayınlandı ve Olay Neyseo ekibi tarafından Türkçe’ye çevirildi.

16 Nisan 1961, Başkumandan Fidel Castro Vedado’nun en büyük mahallesinde toplanmış halkın önünde konuştu. Anavatan için hassas günlerdi, ve sözleri bir saldırının duygusal tedirginliği içindeki kübalıları ilhamla doldurmakla beraber önceki gün ABD uçaklarının Ciudad Libertad, San Antonio de los Banos ve Santiago de Cuba’daki kanlı bombardımanında ölen yedi kişiye ve 50’nin üstündeki yaralının ailelerine seslendi.

Vatanı korurken düşenlerin cenazesinde, Fidel tüm dünyanın önünde devrimin sosyalist karakterini beyan etti.

Bu vesileyle belirtti: ”Burada, düşen yoldaşların mezarları önünde; burada, diğer kahraman gençlerle beraber, işçi sınıfının ve yoksulların evlatlarıyla birlikte, onların kurşunları göğüsledikleri, onların hayatlarını verdikleri gibi kararımızı tekrar belirtiyoruz. Ne zaman gelirlerse gelsin paralı askerleri, biz hepimiz, devrimimizden onur duyarak, yoksullar tarafından ve yoksullar için yapılmış yoksulların bu devriminden onur duyarak, her kime karşı olursa olsun kanımızın son damlasına kadar onu müdafaa etmekten tereddüt etmeyeceğiz”

Tepki hemen geldi ve saniyeler sonra silahlar havaya kalktı, halkın ve askerlerin çığlıkları kübalıların coşkusunu bir kez daha gösterdi ve işte oradan sosyalizmi korumak için yola çıktılar.

17 Nisan 1961’in erken saatlerinde Beyaz Saray tarafından eğitilmiş, silahlanmış ve finanse edilmiş bir grup Playa Giron ve Playa Larga’ya indi. Kübalaıların direnişinden dolayı, 72 saatten az bir süre sonra paralı askerler büyük oranda bitap düşmüştü. Playa Giron’un işgali, Latin Amerika’da Yanki emperyalizminin Latin Amerika’daki ilk büyük malubiyeti oldu.

59 yıl sonra, Küba’nın silahları hala havada. Halkın öncü birliğiyle hala ilerlemekte ve bereketli bir sosyalizmi kurarken bugün Küba ABD’nin yıkıcı planları ve Covid-19 krizinin giderek zorlaştığı bu günlerde bile devam eden amgargo politikasına karşı hiç olmadığı kadar dayanışma içinde.

OLAY NEYSEO

BENZER KONULAR
YORUM YAZ