Özel Haber | 23 Nisan’da okula bayrak asmayan müdürleri eleştiren öğretmene soruşturma açıldı

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde görev yapan öğretmen Barış Özer hakkında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ilçede bulunan okullarda bayrak asılıp asılmadığını kontrol ettiği için soruşturma başlatıldı.

11 Haziran 2020 0

Öğretmen Barış Özer, 22 Nisan 2020 tarihinde Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan okulları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için okullara bayrak asılıp asılmadığını kontrol etmesinin ardından kişisel sosyal medya hesabında bayrak asmayan okulların listesini sosyal medya hesabında paylaştı.

Özer’in bu paylaşımının ardından duyarlı vatandaşlar olayı Tekirdağ Valiliği’ne bildirilmesi üzerine Valiliğin müdahalesi üzerine okullara bayrak asıldı.

Konuyla ilgili Öğretmen Barış Özer NeyseO’ya konuştu.

“SUÇU İŞLEYEN DEĞİL ORTAYA ÇIKARAN CEZALANIRILMALI İSTENMİŞ OLDU”

“Her yıl üyelerimiz aracılığıyla bu kontrolü sağlıyoruz. Fakat bu sene Pandemi sebebiyle üyelerimizden bilgi alamadık. Sendika şube yönetimi de ilçe temsilcilerini okulları dolaşıp Bayrak ve Atatürk posterlerinin bulunup bulunmadığını kontrol etme görevi verdi.

Bakanlığın kutlama programına göre 21 Nisan’dan itibaren bütün okullarda bayrak ve Atatürk posteri bulunmalıydı. Bu takvime istinaden Süleymanpaşa ilçe temsilcisi olarak 22 Nisan günü öğlen saatlerinde okulları dolaştım Bayrak ve Atatürk posteri asılmamış olan okulları tespit ettim. Sendikamız dışında bu bilgiyi kişisel Facebook hesabımda paylaştım. Bu paylaşım bir şekilde Tekirdağ valiliğine ulaştı ve valiliğin müdahalesiyle bütün okullara bayrak asıldı.

Sanırım bu müdahaleyi içine sindiremeyen 8 okul müdürü beni halkı kin ve düşmanlığa teşvik etme, yaşam ve iftira ile suçladı. Oysa kendi ifadelerinde bile bayrakları benim bahsettiğim saatten sonra astıklarını kabul etmişlerdir. Böylece suçu işleyen değil ortaya çıkaran cezalandırılmalı istenmiş oldu” ifadelerine yer verdi.

CİMER’E ŞİKÂYET ETTİLER

Ulusal bayramlarda okula bayrak asma görevlerini bile görmezden gelen okul müdürleri bir araya gelerek öğretmen Barış Özer’i  Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikâyet etti.

Maarif müfettişleri, Eğitim-İş Sendikası Süleymanpaşa İlçe Temsilcisi Barış Özer hakkında “İftira, Halkı kin ve düşmanlığa teşvik, ilgili müdürleri Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığıyla suçlama” isnatlarıyla soruşturma açtı.

 “CUMHURİYET DEĞERLERİNİ KORUMA YETKİSİ…”

Öğretmen Barış Özer dün Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi.

Özer ifadesinde, “Şahsi olarak hiçbir kurum ya da kişiyi hedef almadığını, yapılan çalışmanın sendikal bir çalışma olduğunu, Tüzüğümüzün gereği de cumhuriyet değerlerini koruma yetkimizin bulunduğunu” ifade etti.

Özer devamında, “Hiçbir kurum müdürünü şahsen tanımadığını, bir husumeti bulunmadığını dolayısıyla isnat ettikleri suçların gerçekleşmesi için bir sebep bulunmadığını” söylemesinin ardından “Hakkımdaki şikâyet tamamen görevi ihmal etmenin verdiği bir suçluluk psikolojisidir” diyerek sözlerini bitirdi.

Öğretmen Barış Özer, yasal süreçte yöneticisi olduğu Eğitim-İş Sendikası ile birlikte elinden gelen mücadeleyi vereceğini söyledi.

Konuyla ilgili Eğitim İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu, “Bayrak Asmayan Okullara değil, Asılmasını İsteyene Soruşturma” başlıklı bir açıklama yayınladı

“MİLLİ BAYRAMLARIMIZIN VE BAYRAĞIMIZIN ONURUNU KORUMAK İÇİN…”

Açıklamada Öğretmen Barış Özer’in görevini yaptığını belirterek, “Barış Özer, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak milli bayramlarımızın ve bayrağımızın onurunu korumak için üzerine düşeni yapmıştır.  Cumhuriyeti ve devrimlerini, Atatürk’ü ve laikliği hedef alan bu zihniyet yeni değildir. Kurtuluş günlerimizden itibaren her fırsatta kendini göstererek var olmaya çalışan bu anlayış, dün olduğu gibi bugün de Atatürk ile Türk Ulusu arasındaki yürekten kopmaz bağları anlayabilmiş değildir. Emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesi vermiş, diğer uluslara da bağımsızlık ateşi yakmış, ulusumuzun “kurtarıcısı” da “Ulu Önderi” de ulusumuz var olduğu sürece Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu gerçeği kabullenemeyip kendilerine yeni önderler arayan, cumhuriyetin kazanımlarıyla kavgalı olan bu zihniyetin kat edebileceği yol ise ulusun benliğinde değil olsa olsa kötü anılarında kalmaya mahkûmdur. Atatürk cumhuriyetinin nimetlerinden yararlanıp Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığını özgürlük zannedenler bilsinler ki Cumhuriyeti ve devrimlerini, laikliği ve Atatürk’ü son kişi kalana kadar savunacak olanlar da yine bu ulusun çocuklarıdır” ifadelerine yer verildi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Eğitim İş Sendikası, “Bakanlığın açık yazılı emrine rağmen okullarına bayrak asmayan, bu halde suç işleyen ve Barış Özer’i şikâyet ederek işlediği suçun üzerini örtmeye çalışan, okullara nasıl geldiği toplum nazarında belli olan okul müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını” ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin okullarında Atatürk ve bayrak alerjisi temizlenene kadar mücadelemize devam edeceğimizi vurguluyoruz” dedi.

“BARIŞ ÖĞRETMEN YALNIZ DEĞİLDİR”

Sosyal medya’da başta Atatürkçü İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç olmak üzere ve çok sayıda vatandaş #BarışÖğretmenYalnızDeğildir etiketiyle paylaşım yaptı.

İşte o paylaşımlar:

NeyseO

BENZER KONULAR
YORUM YAZ