Özel röportaj: Uzel işçilerinin 11 yıllık direnişi sürüyor…

11 yıl önce iflas ederek kapanan ve icradan satışta olan Uzel Makina işçileri, 11 yıldır gasp edilen haklarının peşinde. Yıllardır hukuki süreç devam ederken fabrikadan mallar çalınıyor. İşçiler haklarını almanın tek yolunun mücadele etmek olduğunu anlayıp 15 hafta önce direnişlerini Nakliyat İş önderliğinde yeniden canlandırma kararı aldı. Uzel işçileriyle Neyseo olarak görüştük…

14 Mart 2019 87 1

Neyseo – Traktör üreten Uzel Makina 2008’de iflas noktasına geldi ve işçilere maaşları ödenmedi. Türk Metal Sendikası üyesi işçiler fabrikada direniş başlattı. Direniş 16 gün sürdü, ancak sarı sendika işverenle birlik olarak işçileri sattı. Ardından fabrika kapandı ve işçiler ortada kaldı.

2011 yılında satışa çıkarılan fabrikanın icradan satışı bir türlü gerçekleşmedi. Son olarak Kasım 2018’de icra ihalesi yapıldı, ama yine alıcı çıkmadı. İhalenin yapıldığı dakikalarda 5 kişi, kapıları mühürlü durumdaki fabrikaya girdi, tonlarca malzemeyi çalarken işçilere yakalandı. İşçilerin ihbarı üzerine hırsızlık şüphesiyle gözaltına alınan şahıslar savcılık sorgusu sonrası serbest bırakıldı. İşçiler bunun üzerine “artık yeter” diyerek seslerini duyurmak için harekete geçme kararı aldı.

Uzel işçileri 4 ay önce önce direnişe Nakliyat İş Sendikası önderliğinde tekrar başladı. İşçiler direniş sürecini, sendikaları tarafından nasıl yarı yolda bırakıldıklarını ve direnişçi işçilere mesajlarını Neyseo aracılığıyla dile getirdiler.

İşte Uzel işçilerinin anlattıkları:

İsmim Orhan Söyler. 1990 yılında buraya girdim, 18 yıl çalıştım bilfiil. Görevim kalıphanede tekniker olarak çalışmaktı. Fakat 18 yıl sonunda 5 aylık maaş ve 18 yıllık tazminatımın üzerine yatarak bizi kapının önüne koydular. Burada biz hakkımız için eylem yapıyoruz kimseden sadaka istemiyoruz. 18 yıllık emeğim 5 aylık maaşım için ben direniş yapıyorum. Buradaki arkadaşların hepsi öyle. Bizim bir art niyetimiz yok biz sadece hakkımızı istiyoruz.

“KENDİ SENDİKAMIZIN YAPMADIĞINI NAKLİYAT İŞ YAPTI”

Direniş sürecimiz 7 Kasım’dan sonra yasal süreç bittikten sonra başladı. Burada 15 kişiyle toplanarak direnişe başladık. Yasal zorluklar çektik tabii işte eylemlere geldiğimiz zaman ilk zamanlar pek şey değildi, tolerans gösteriyordu ama şimdi sesimizi duyurduğumuz için biraz zorlanıyoruz. İşte bize yardımcı olan DİSK’e bağlı Nakliyat İş Sendikası var. Onlara teşekkür ediyoruz onlar olmasaydı biz bu yasal süreci devam ettiremezdik. Nakliyat İş’in sayesinde izinlerimiz alınıyor. Mücadelemiz devam ediyor her zaman yanımızda oldular ve bu mücadele süresince de her zaman yanımızda olacaklarını söylediler. Onlara tekrar teşekkür ediyoruz. Kendi sendikamızın yapmadığını Nakliyat İş Sendikası yaptı DİSK sendikası yaptı. Yani burada bizim yıllardır üyesi olduğumuz sendika bizi satan sendika. Şu anda, çalıştığımız sürece DİSK’e bağlı olmadığımız halde Nakliyat İş de bizi destekleyen sendika. Buradan ne anladık biz? Bir sarı sendikanın ne olduğunu öğrendik bir de insan odaklı sendikanın ne olduğunu öğrendik.

Direniş yaptığınız süre boyunca halkın, sendikaların, siyasi partilerin size desteği oldu mu?

Halkın desteği oluyor halk nerede bir siyasi görse seçim sürecinde hep bu çevrenin insanı olduğu için Uzel’de çalışanlar olduğu için çoğunlukla, bütün siyasi partileri sıkıştırıyorlar. Siyasi partilerde destek görüyoruz. Halktan da destek görüyoruz. Ama siyasi partilerden destek görüyoruz derken iktidarı yönetenler bize hiçbir zaman yardımcı olmadı. Sadece engellemeye çalıştılar mı desem, direnişimizi kırmak mı istediler… onlardan da pek emin değilim ama bize siyasi partilerden sadece HKP, CHP, Vatan Partisi bir de İYİ Parti’den destek geldi, o kadar. Özellikle bu çevreye yakın olduğu için Vatan Partisi’nden gelenler oluyor. CHP geçen hafta çok büyük katılımla bize destek verdi. Kendilerine buradan teşekkür ediyorum. Ama bizim burası bir siyasi mücadele değil, ekmek mücadelemiz. Ama destek veren CHP’ye, Vatan Partisi’ne, Halkın Kurtuluş Partisi’ne, İyi Parti’ye teşekkür ediyoruz.

“SENDİKANIN NE OLDUĞUNU ÇALIŞIRKEN DEĞİL ŞİMDİ ÖĞRENDİK”

Son olarak bu mücadele size neler kazandırdı ve sizin gibi direnen işçilere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu mücadele bize ne kazandırdı, birlikte olmayı. Birlikten güç doğduğunu ve sendikalı çalıştığımız sürede sendikanın ne olduğunu o zaman değil de şimdi öğrendik. Sendikanın ne demek olduğunu. Biz kendimiz birleştik, direndik ve bu hale geldik. İsterdik ki 900 tane işçi var, 900’ü de burada olsun. Ama şu anda burada işte 150 200 işçiyle 16 haftadır direniş yapıyoruz. Bu bize ne kazandırdı? Bu bize emek mücadelesini kazandırdı. Bu bize ne kazandırdı? Hakkımızı nasıl alırız, onu kazandırdı. Bu bize ne kazandırdı? Kimsenin işçinin hakkına çökemeyeceğine, işçinin hakkını yiyemeyeceğini kazandırdı. Biz bunu gördük. Yani nedir, birlikten kuvvet doğar, biz bunu öğrendik.

——————————————————————————————————————————–

Adım Suat Bektaş 18 yılı bitirdim. 19’uncu yıldan gün almıştım. Burada kaynakçıydım. Sac atelyesinde çalışıyordum.

Direniş sürecini anlatabilir misiniz

Şimdi direniş süreci şöyle bizi fitilleyen 7 Kasım’daki ihale günü oldu. Burada hırsızlık oldu. Biz ihaleye gittiğimizde haber geldi, fabrikadan kamyonlarla mal çıkarılıyor. Geldik hırsızları yakaladık, suçüstü yaptık. Dedik ki, bu iş böyle olmayacak. Fabrika boşaltılıyor artık bir eylem yapmanın zamanı geldi. biz bu işe başlarken 10 kişiyle başladık. Ardından sağolsun Nakliyat İş Sendikası Başkanı  Ali Rıza Bey bize destek oldu. Arkadaşlar geldiler destek oldular ve biz bu direnişi başlattık. Şu an bu direnişin 15’inci haftası. 15 haftadır biz her Pazar saat 11 ile 13 arası biz burada direniş yapıyoruz. Yavaş yavaş da sonuçlarını görüyoruz diyeyim.

Direniş yaptığınız süre boyunca halkın, sendikaların, siyasi partilerin size desteği oldu mu?

Halkın desteği oldu. Siyasi partilerin de desteği oldu. Şöyle oldu, siyasi partiler bak yine geldiler sağolsunlar. Halkın Kurtuluş Partisinden, Cumhuriyet Halk Partisi’nden çok gelen oldu. Ondan sonra Vatan Partisi’nden çok gelen oldu. Şimdi de Saadet Partili arkadaşlarımız geldi. Çok büyük bir destek var, ilgi alaka var. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

Son olarak bu mücadele size neler kazandırdı ve sizin gibi direnen işçilere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bize çok şey kazandırdı en azından birlik olmayı öğretti, haklarımızı aramayı öğretti. Diğer arkadaşlara da tavsiyem birlik olsunlar, haklarını sonuna kadar arasınlar. Mücadelelerini devam ettirsinler. İşçiler birlik olduğu müddetçe haklarını kazanacaktır.

———————————————————————————————————————————

Ben Turgay Toprak. 11 sene çalıştım. 97’de girdim 2008’de fabrikanın iflasından dolayı da iş akdimiz feshedildi. Mağdur durumdayız şu anda. Ben 11 sene traktör montaj atelyesinde oto elektrik teknik servis ve eksik parçalarda görev yapmaktaydım.

“UZEL İŞÇİSİNE KİMSE SAHİP ÇIKMADI”

Direniş sürecini anlatabilir misiniz

Bu süreçte çok güçlükler yaşadık. Kısaca anlatmak istersem. Burada eylemimiz 15 hafta oldu. Çünkü mağduruz. İflas masası tarafından olsun, Türk Metal tarafından olsun, yargı kanun tarafından olsun. Uzel işçisine kimse sahip çıkmadı. Ne siyaset, ne iflas masası ne de Uzel. 11 senedir süren davamızın arkasından şu anda eylem başlattık. 15 haftadır gördüğünüz gibi burada eylem yapıyoruz. Siyasi partiler olsun, bütün siyasi partiler bize destek vermekte. gerekirse yargı. Bazı davamızın süreçleri devam etmektedir.

“SENDİKA BİZİ ŞİKAYET ETTİ”

Hatta Türk Metal Sendikası bizi şikayet etti, burada izin almadığımızdan dolayı ama ben şunu söylemek istiyorum bizim burada yaptığımız eylem için her Pazar günü emniyet amirliğinden zin alınmaktadır. Yasa kanun çerçevesinde yapmaktayız. Sadece burada emeğimiz, hakkımız olan paramızı istiyoruz.

Direniş yaptığınız süre boyunca halkın, sendikaların, siyasi partilerin size desteği oldu mu?

Siyasi partiler sağolsunlar Halkın Kurtuluş Partisi, Vatan Partisi, CHP’li vekillerimiz olsun şu anda gördüğünüz gibi Saadet Partisi milletvekili geldi sağolsunlar. Siyasi partiler arkadaşlarım Ak Parti’ye de gittiler. Burada ben Ak Parti veya CHP, ben ekmeğim için buradayım. Hangi parti olursa olsun. Hiç farketmiyor.

“AKP BİZİMLE GÖRÜŞMEDİ”

Bütün siyasi partilere gittim. Ak Parti bizimle görüşmedi dahi. CHP olsun bak Saadet Partisi olsun vekillerim bizi ziyaret ediyorlar. Desteklerinden dolayı hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Ama bu yargı süreci inşallah sonuna kadar gideceğiz. Gerekirse Ankara’ya kadar yürüyeceğimizi beyan ediyorum.

Son olarak bu mücadele size neler kazandırdı ve sizin gibi direnen işçilere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Burada ne kazandırdı derken hükümetimizin bize sahip çıkmadığını şu anda açıkça söylemekteyim. Ama CHP Saadet Partisi sağolsun bize destek oldu çok sağolsunlar.

———————————————————————————————————————————

Ben Selçuk Şen. Uzel’de 3 yıl çalıştım görevim şanzıman montaj elemanıydım.

“İNTİHAR EDEN ARKADAŞLARIMIZ OLDU”

Direniş sürecinde bir miktar iş yerinde Uzel’in önünde eylemler yaptık Türk Metal Sendikası’na inanarak, güvenerek. Daha sonrasında elimize 500’er lira para verip, biz bu işle ilgileneceğiz sizin yapacağınız bu kadar, diyerek hepimizi sokağa attılar. Ondan sonra herkes kendi geçim derdine düştü. İşsiz kalan arkadaşlarımız oldu. Bu yüzden intihar eden arkadaşlarımız oldu. Kredi borçlarını ödeyemeyen arkadaşlarımız oldu. 11 yıldır mağdur olan arkadaşlarımız var.

Direniş sürecini anlatabilir misiniz?

Halkın ilk başlarda burada eylem yapamadığımız için bir desteği olmadı.  Ta ki 15, biz burada 15 haftadır direnişteyiz. Bu direnişte en başta öncülük yapan sendikalardan biri Nakliyat İş Sendikası ve Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu. Ve Halkın Kurtuluş Partisi İl Örgütü olarak yanımızdaydılar her hafta. Bunun yanısıra Real Market direnişçisi işçiler her zaman yanımızdaydı. İşte geçen haftalardan itibaren CHP, Saadet Partisi, Vatan Partisi, diğer siyasi partiler de elinden geldiği kadar desteklerini sundular. Ama öncelikle sadece sendika olarak Nakliyat İş Sendikası yanımızdaydı.

Son olarak bu mücadele size neler kazandırdı ve sizin gibi direnen işçilere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu direnişler bize her zaman toplumsal güçten beslendiğimizi ve güç sadece bir araya geldiğinde bir zafer elde edilebileceğini bize kanıtladı. Burada toplanan arkadaşlarımız hiç biri slogan atmayı bilmeyen yaklaşık 50 yaşlarının üzerinde arkadaşlardı. Onlara da bir mücadele ruhu kattı. Mücadelemiz haklarımızı alana kadar devam edecek. Teşekkür ediyorum.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Metin Durmaz

mücadele olmadan zafer de olmaz!