Özge Mumcu Aybars – Korona Günlükleri – 15 Nisan 2020

Günaydın, 15 Nisan’da gündeme düşen başlıklar aşağıda. İyi okumalar, Özge

15 Nisan 2020 0

Türkiye’de Covid-19 nedeniyle 107 kişi daha hayatını kaybetti, salgının yayılma hızı kontrol altında

Türkiye’de son 24 saatte Covid-19 nedeniyle 107 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 62 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam ölü sayısı 1,403 toplam vaka sayısıysa 65 bin 111’e yükseldi. Son 24 saatte 842 kişi iyileşirken yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı 1.809 oldu.

Bakan Koca şu ana kadar alınan işaretlerin Türkiye’nin salgını en az zararla atlatacağını gösterdiğini belirtti. Vaka sayısının tüm dünyada arttığını belirten Bakan Koca, “Yöntemlerde benzerlik olsa da her ülke kendi mücadelesini kendi şartlarında veriyor. Türkiye’de ise hastalığı bir haftada en fazla vaka sayısına ulaşması dördüncü haftada gerçekleşti. Yani Türkiye’de dördüncü haftada yayılma hızı düşüşe geçti. Şu andan itibaren virüsün yayılma hızını kontrol altına almaya başladık.” dedi. [EuroNews Türkçe]

Filyasyon nedir, koronavirüsle mücadele için Türkiye’de nasıl uygulanıyor?

Filyasyon, bir hastalığın kaynağını bulmak ve bu hastalığın yayılma zincirini takip etmek anlamına geliyor. Türkiye, koronavirüsün yayılımını kontrol altına almak için bu yöntemi uyguladığını duyurdu. [BBC Türkçe]

Tartışma yaratan 0.021 oranına ilişkin açıklama

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’ya göre ise vaka sayısı arttıkça, büyük dalgalanmalar yaşanmadığı sürece, ölüm oranı vaka sayısının büyüklüğü ve ölüm artış hızının sabit kaldığı sürece 0.021 oranının da sabit kalacağını açıkladı.

Türkiye’de koronavirüsten can veren insan sayısının toplam vaka sayısına oranına ilişkin tablo da hazırlayan Kara, esas önemli olanın “mortalite” (Ölüm) oranı olduğunu vurguladı. [Cumhuriyet]

ABD, Dünya Sağlık Örgütüne sağladığı yüz milyonlarca dolarlık fonu durdurdu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını dolayısıyla suçladığı Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) sağladıkları fonu durdurduğunu açıkladı.

Trump, Beyaz Saray’da düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Görev Gücü basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Trump, DSÖ’nün salgının dünya geneline yayılmasında ciddi sorumluluğunu olduğunu ve bu konuda en başta örgütün dünyayı yanılttığını dile getirdi.

Örgütün adeta Çin için çalıştığını belirten Trump, “Bugün yönetimime, Dünya Sağlık Örgütüne sağladığımız fonu durdurma talimatı veriyorum. Herkes orada neler döndüğünü biliyor.” ifadesini kullandı.

Trump bu kararı alırken yönetiminin, “DSÖ’nün salgın konusundaki ihmal ve örtbaslarını değerlendirdiğini” de sözlerine ekledi. [EuroNews Türkçe]

Koronavirüs: Türkiye’de kaç vaka var, il il vaka sayısı kaç?

[BBC Türkçe]

Sağlıkta şiddetin engellenmesine yönelik düzenlemeye tüm partilerden destek geldi

TBMM Genel Kurulunda, Mecliste grubu bulunan beş siyasi partinin ortak önergesiyle, sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin düzenleme, Yükseköğretim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne eklendi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemleri uzun zamandır gündemdeydi ve bu konuda kapsamlı ve etkin bir yasal düzenlemenin çıkarılması yönünde yoğun bir talep söz konusuydu. 2018 yılı kasım ayında bir torba yasaya da sağlık çalışanlarıyla ilgili bir madde konmuş, ancak bu madde de beklentileri karşılamamış, tüm sağlık çalışanlarını kapsamamıştı.

[EuroNews Türkçe]

CHP: İnfaz düzenlemesini Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz

CHP grup Başkanvekili Engin Özkoç TBMM’de yaptığı basın toplantısında, yasalaşan infaz düzenlemesini partisinin Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini açıkladı.

Özkoç söz konusu düzenleme için, “Bu yasa adalet kavramına aykırıdır” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Özkoç, “Bu infaz yasasının yaşam hakkıyla ilgili olduğunu söyledik. Cezaevlerinde 300 bine yakın her insanın hayatı değerlidir. Ve bu insanlarla ilgili infaz yasasında, cezaların indirilmesi konusunda düzenleme şarttır dedik. Ancak iktidar bize “biz böyle yapmayacağız”, kadın cinayetleri, uyuşturucu ve çocuk tacizleriyle ilgili suçlara karışan suçların da olduğu bir taslağı önümüze koyunca bir dakika dedik.” diye konuştu.

[EuroNews Türkçe]

Ceza İnfaz Yasası yürürlüğe girdi, cezaevlerinden tahliyeler başladı

Bazı suçlarda infaz indirimi öngören ve denetimli serbestlik süresinin geçici olarak 3 yıla çıkarılmasına olanak veren yasal düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanması ardından cezaevlerinden tahliyeler başladı. Yasayla koronavirüs salgını nedeniyle açık cezaevlerinden izinlerle birlikte yaklaşık 90 bin kişinin tahliyesi sağlanacak. Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı ise 2 milyona yaklaştı.

[BBC Türkçe]

Koronavirüs: Türkiye’de yoğun bakım doktorları Covid-19 salgını sırasında neler yaşıyor?

İstanbul’da köklü üniversite hastanelerinden birinde yoğun bakım biriminde çalışan ve sadece koronavirüs hastalarına bakan hekim, 22 Mart’tan bu yana yoğun bakımdaki hastaların sayısında 10 kat artış olduğunu söylüyor.

Yoğun bakım olarak kullanmak üzere, ameliyathane koridorlarına dahi yatak koyduklarını belirten hekim, hasta sayısı artarken yoğun bakımda çalışan doktor sayısının azaldığını söylüyor:

“Koruyucu ekipman sorununun büyük bir kısmını aştık ama işler çığırından çıkmaya başlamış durumda. Dün hayatımda geçirdiğim en kötü günlerden biriydi. Çok fazla hasta geldi, içlerinde genç hastalar da vardı, durumu kötü olan, yaşlı hastalar da… Yoğun bakım doldu, taştı.”

[BBC Türkçe]

Korona krizi eski dostları birbirine düşürdü

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Avrupa Birliği telefon zirvesini neredeyse patlattı. Avrupa’daki en fazla korona kurbanı olan ülkeyi temsil eden Conte, virüs krizinin maliyetlerini nasıl telafi edeceğine dair yeni öneriler istedi. AB ülkelerinin çoğunluğu, “Avrupa Kurtarma Fonundan” (AKF) kredi teminatlarını yeterli gördü. Roma Başbakanı bunu reddetti.

[Gazete Duvar]

Koronavirüs: Afrika Covid-19 salgınıyla nasıl mücadele edebilir?

Koronavirüs salgını dünyada hızla yayılırken çok sayıda test yapan Batı ülkeleri, virüsün en fazla görüldüğü yerlerin başında geliyor.

Öte yandan en düşük kişi başı gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) sahip 20 ülkeden 18’inin bulunduğu Afrika kıtasında çoğu ülkenin test kapasitesi bile kısıtlı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) salgının yayılmaya devam etmesi durumunda Afrika ülkelerinin halihazırda zor durumda olan sağlık sistemlerinin yetersiz kalacağı, özellikle kırsal kesimlere tedavi götürmenin çok zor olacağı uyarısında bulunuyor.

[BBC Türkçe]

IMF: Dünya ekonomisi Büyük Buhran’dan beri görülen en sert daralmayı yaşayabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3 küçüleceğini tahmin ediyor. Bu, 1930’lara damga vuran Büyük Buhran’dan beri yaşanan en sert daralma olabilir. Daha önce kurumun beklentisi dünya ekonomisinin yüzde 3,3 büyümesiydi.

Dünya ekonomilerinin son yıllarda görülen en hızlı şekilde küçülmeye gittiğini belirten IMF koronavirüs salgının daha önce görülmemiş bir krize yol açtığını belirtti. IMF’nin bugün yayımlanan “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda, Türkiye ekonomisinin ise 2020 yılında yüzde 5 küçüleceği tahmin edildi.

[BBC Türkçe]

IATA: Hava yolu şirketlerinin zararı 314 milyar doları bulacak

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, koronavirüs nedeniyle hava yolu şirketlerinin 314 milyar dolar zarar edeceği tahmininde bulunarak devletlerin yardım etmemesi durumunda birçok şirketin batacağı uyarısını yaptı.

[Deutsche Welle Türkçe]

Koronavirüs: Brezilya’da ölümle sonuçlanan doğum günü partisi

Brezilya’daki bir doğum günü partisinin, koronavirüsün yayılmasında etkili olduğundan şüpheleniliyor. Aynı aileden Covid-19 nedeniyle ölenler de oldu. Partiden iki hafta sonra üç kardeş öldü, aynı aileden 10 kişi de hastalandı. Yetkililer en az birinin koronavirüs nedeniyle öldüğünü doğruladı.

[BBC Türkçe]

Salgın bir yıl sürerse ekonomide ne olur?

Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV), korona virüsü salgının yıl sonuna kadar sürmesi halinde ekonomiyi nasıl bir tablonun beklediğini hesapladı… Buna göre en başta turizm ve kültür sektörünü kara bir tablo bekliyor. Gıda dışı sektörlerin tümü büyük bir daralmayla yüzleşmek zorunda. Devletin yoksullara aktarmak için de 428 milyar liralık bir kaynağı hazırlaması gerekiyor.

[Gazete Duvar]

IMF’e göre Türkiye slumpflasyona girecek

IMF, korona virüsünün küresel piyasalara etkisine ilişkin rapor hazırladı… Rapora göre Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 5 küçülecek, işsizlik yüzde 17,2’ye yükselecek. Slumpflasyon, ekonomik krizin en derin hali olarak tanımlanıyor.

[Gazete Duvar]

Reuters: Arka planda Albayrak’la mücadele var

Reuters ajansı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kabul edilmeyen istifasını AK Parti yetkililerine sordu. İsmi açıklanmayan bir yetkili, “Albayrak ile Soylu arasında bir süredir mücadele yaşandığı ve bazı meseleler olduğu, artık bir sır değil. Soylu’nun istifası tüm bu birikmenin bir patlamasıydı” dedi.

[Gazete Duvar]

Altun, Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacak

İletişim Başkanı Altun’un avukatı Tunç, müvekkilinin kiraladığı arsayla ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında da suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi.

[Gazete Duvar]

Batı’nın Türkiye gözlemleri, endişeleri ve beklentileri

ABD’li uzman Danforth, Türk demokrasisinin geleceğini mercek altına aldığı raporu, Erdoğan’ın iktidarda kalma ve inşa ettiği rejimi koruma stratejisini, olası bir erken seçim hakkındaki tahminlerini DW Türkçe’ye anlattı.

[Deutsche Welle Türkçe]

Marksist iktisatçılar: Üretim durdurulamaz

Çoğu ülkede olduğu gibi korona virüsüne karşı Türkiye’nin de yürüttüğü iktisadi plan kapitalist yöntemlere başvuruyor. Türkiye’nin izlediği yolu, eksikleri ve yapılması gerekenleri Marksist iktisatçılar olarak bilinen Prof. Dr. Bilsay Kuruç, Prof. Dr. Oktar Türel ve Prof. Dr. Korkut Boratav’a sorduk.

[Gazete Duvar]

Hayvanat bahçelerinde korona trajedisi

Korona virüsü salgını, hayvanat bahçelerinde de trajediye yol açtı. Berlin Hayvanat Bahçesi, mali kriz nedeniyle hayvanları beslemekte zorlandıklarını belirterek, “Bazı hayvanları diğerlerine yem olarak vermek veya ötanazi yapmak durumunda kalabiliriz” açıklaması yaptı.

[Gazete Duvar]

Teyit Köşesi

Yeni koronavirüs nedeniyle IMF’den yalnız Türkiye ve Rusya’nın destek istemediği iddiası

İDDİA: Covid-19 nedeniyle IMF’den destek istemeyen bir tek Türkiye ve Rusya kaldı.

YANLIŞ

Mart ayının başında IMF’nin (International Monetary Fund – Uluslararası Para Fonu) yeni koronavirüs salgınıyla mücadele için 50 milyar dolarlık fon ayırdığını açıklamasının ardından, konu çeşitli yönleriyle konuşulur hale geldi. Ağırlıkla Facebook üzerinden yayılan bir iddia ise IMF’den borç almayan sadece Türkiye ve Rusya’nın kaldığını öne sürdü.

[Teyit.Org]

30+1: Neden Zonguldak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 Nisan’daki basın açıklamasında, 30 büyükşehirde 15 gün süreyle karantina uygulaması başlayacağını ve şehirlerin giriş çıkışlara kapatılacağını açıkladı. Büyükşehirlerin yanına bir de Zonguldak eklenmişti, gerekçe ilde akciğer rahatsızlıklarının sık görülmesiydi. Geride bıraktığımız Cuma ve yine dün ilan edilen sokağa çıkma yasakları için de aynı liste vardı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 hastalığının illerde görülme sıklığının da kamuoyuna ilk kez açıklandığı 2 Nisan tarihli haritada, Zonguldak Batı Karadeniz illeri arasında 112 vakayla ilk sıradaydı, aynı zamanda Covid-19 vakalarının harita üzerinde mahalle mahalle detaylarının kamuoyuyla paylaşıldığı altı kent merkezinden de biri.

[Teyit.Org]

Kaynak: Statik Enerji

BENZER KONULAR
YORUM YAZ