Özge Mumcu Aybars – Korona Günlükleri – 16 & 17 Nisan 2020

Merhaba, Haber derlemeleri aşağıda. İyi okumalar. Özge

17 Nisan 2020 0

Merhaba,

Burayı iki gündür ihmal ettim. Bir yandan evden çalışma hayatımız devam ediyor. Son üç haftadır um:ag’da online eğitim konusunda çalışıyoruz. Altyapıyı tamamladık, 8 seminer eğitimimiz zoom programı üzerinden olacak. www.umagegitim.com sitesinden kayıt olabilirsiniz. Zoom programı hayatımıza yeni girdi. Onunla ilgili olumsuz haberler aldık ancak yarıda kalan seminerlerimizde programı denedik ve 40 + kişiden hiç bir sıkıntı işitmedik. Bu eğitimleri sürdürebilmek vakfımızın ayakta kalması için çok önemli.

Ayrıca www.umagkitap.com sitesinden de kitap alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Yeni ürünler eklemek için canla başla çalıştığımız doğrudur.

Ve de sürdüğümüz ve süreç nedeniyle bir eğitimini iptal ettiğimiz AB Projesi olan “STK’lara Yönelik Hak Temelli Gazetecilik Eğitimi” ni için online seçenekleri hazırlamaya başlıyoruz. Başvuru formunu yakında sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız.

Bu dönem böyle…

Haber derlemeleri aşağıda. İyi okumalar.

Özge

Korona virüsünden 126 kişi daha öldü

DUVAR – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamasında şu bilgileri verdi: “Bugün 126 kişi vefat etti, toplam can kaybı 1769.”

[Gazete Duvar]

Canlı | Covid-19 salgınında son durum: Dünya ve Türkiye’de son gelişmeler

Dünya genelinde 17 Nisan 2020 itibarıyla koronavirüs vaka sayısı 2 milyon 160 bini geçti.

Salgında şu ana kadar 145 bini aşkın Covid-19 hastası hayatını kaybetti, virüs bulaşan 550 binin üzerinde kişi de gördükleri tedavinin ardından iyileşti.

Amerika Birleşik Devletletleri, Covid-19 salgının en fazla can kaybı veren ülke konumunda. Son verilere göre ABD’de son 24 saatte yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 931 kişi daha artarak 30 bin 990’a çıktı.

  • Covid-19 vaka sayısı dünya genelinde 2 milyonu aştı
  • Almanya Sağlık Bakanı: Koronavirüs salgını kontrol altına alındı
  • Türkiye’de son 24 saatte 125 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 801 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam ölü sayısı 1.643, toplam vaka sayısıysa 74 bin 193ye yükseldi
  • ABD’de son 24 saatte yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 931 kişi daha arttı
  • Japonya’da Covid-19 nedeniyle ilan edilen OHAL ülke geneline yayıldı

[EuroNews Türkçe]

İmamoğlu ve Yavaş’a ‘Halka yardım ettiniz’ soruşturması

İçişleri Bakanlığı, salgın yüzünden ekonomik sıkıntı yaşayan yardıma muhtaç vatandaşlara destek için İBB ve ABB tarafından başlatılan bağış kampanyası nedeniyle Başkanlar Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlattı.

[Cumhuriyet]

Sokağa çıkma yasağı hangi illerde ilan edildi, ne zaman başlıyor ve ek genelgeyle kimler kapsam dışı? 

Salgın azalana kadar yasağın sonraki hafta sonlarında da uygulanabileceği belirtiliyor. İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili yayınladığı genelgede yasağın detayları yer aldı. Genelgede, “Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma adına birçok tedbir kararı alınarak hayata geçirilmiştir” denildi.

[BBC Türkçe]

Ankara’da sokağa çıkma yasağında uygulanacak ilave kararlar alındı

Ankara’da otobüsler, 07.00-09.30 ile 16.30-20.00 saatleri arasında, Başkentray 06.30-20.00 arasında hizmet verecek. İlçe ekmek dağıtım planları yapılacak.

[Gazete Duvar]

Vali Yerlikaya: “Marketler bu akşam 21.00’e kadar açık, alışverişi son ana bırakmayın”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bu gece yarısı başlayacak ve hafta sonu geçerli olarak sokağa çıkma yasağı öncesi “Marketler bu akşam 21.00’e kadar açık. Alışverişi son ana bırakmayın” uyarısında bulundu.

[Cumhuriyet]

Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır?

Maske satışının yasaklanmasının ardından 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara “Kişi başına 10 gün için 5 adet maske” verilmesi kararı alındı.

Ücretsiz maskeler PTT ya da eczaneler aracılığıyla dağıtılıyor, ücretsiz maske için ise başvurular e-devlet veya ePttAVM.com üzerinden yapılabiliyor.

[BBC Türkçe]

Merkez Bankası’ndan koronavirüs etkisine karşı ilave önlemler

TCMB, koronavirüsün etkilerine karşı alınan ilave tedbirleri açıkladı. TCMB, açık piyasa işlemleri portföyünü aktif toplamın yüzde 5’inden yüzde 10’una yükseltti

[BirGün]

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: 25 bin kişinin Ramazan’da Türkiye’ye dönmesi için operasyon başlattık

[EuroNews Türkçe]

Almanya Sağlık Bakanı: Koronavirüs salgınını kontrol altına aldık

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkedeki koronavirüs salgınının “bugün itibarıyla yeniden kontrol altında ve kontrol edilebilir” olduğunu söyledi.

[Cumhuriyet]

Amazon çalışanları ‘kötü çalışma koşullarına’ tepki olarak greve hazırlanıyor

[EuroNews Türkçe]

Ferzan Özpetek’ten Beyaz Önlüklüler Günü önerisi: Sağlık görevlilerini salgından sonra unutmamalıyız

[Euro News Türkçe]

IMF’e göre Türkiye slumpflasyona girecek 

IMF, “büyük tecrit” nitelemesi yaptığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, küresel ekonomik büyüme tahminini 2020 için yüzde 3,3’ten yüzde eksi 3’e, 2021 için yüzde 3,4’ten yüzde 5,8’e revize etti. IMF, Türkiye ekonomisinin ise bu yıl yüzde 5 daralacağını, 2021’de yüzde 5 büyüyeceğini öngördü. Rapora göre Türkiye’de işsizlik oranı ise yüzde 17,2’ye yükselecek. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 10 Mart’ta açıkladığı son hesaplamaya göre işsizlik Aralık 2019’da yüzde 13,7 seviyesine yükselmişti. [Gazete Duvar]

Dünyanın yarısı IMF’den yardım istedi 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva dünya ülkelerinin yarısının koronavirüs salgınının neden olduğu kriz nedeniyle ekonomik yardım talebinde bulunduğunu açıkladı. Kristalina Georgieva, yaptıkları ekonomik yardım karşılığında ülkelerden sadece bir istekte bulunduklarını söyledi: “Tek istediğimiz, lütfen doktor ve hemşirelerinize ödeme yapın, sağlık sisteminizin iyi durumda olduğundan, sağlık durumu kritik olan kişiler ve ilk yardımda bulunan kişilerin de iyi korunduğundan emin olun.” [EuroNews Türkçe]

Koronavirüs insan haklarına da bulaşıyor

Avrupa Konseyi üyesi dokuz ülke geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız biçimde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) askıya aldı. Arnavutluk, Ermenistan, Estonya, Gürcistan, Letonya, Kuzey Makedonya, Moldova, Romanya ve Sırbistan hükümetleri, Avrupa Konseyi’nin Strasbourg’daki merkezine ilettikleri mektuplarla AİHS’den kaynaklanan yükümlülüklerini askıya aldıklarını (derogasyon) bildirdiler. Polonya’da pandeminin gölgesinde kadınların kürtaj, çocukların cinsel eğitim haklarını olağanüstü kısıtlayıcı yasa teklifleri gündeme geliyor. Macaristan’da iktidar pandemiyle mücadele adına süresiz olağanüstü hal ilan etti. [Deutsche Welle Türkçe]

Suriye’de koronavirüs: Test yok, vaka da yok

Sağlık çalışanlarının yüzde 70’inin terk ettiği Suriye’de koronavirüs patlamasından endişe ediliyor. Günde sadece 100 kişinin test edildiği ülkede Şam yönetimi gerçekleri gizlemekle suçlanıyor.Suriye’de muhaliflerin son kalesi olarak nitelendirilen İdlib’de, tek bir koronavirüs test cihazı bulunuyor. DSÖ İdlib’de testlerin Nisan ayı sonunda başlamasının planlandığını açıkladı. ABD merkezli tıbbi insani yardım kuruluşu UOSSM’dan Ahmed El Dbis, “Korona kuzeybatıda yayıldığı takdirde felaket olur. Ölüm sayıları da enfeksiyonlar da çok yüksek olur, yüz binlerle ölçülür” diyor. [Deutsch Welle Türkçe]

Angela Merkel’den DSÖ’ye destek ve ‘uluslararası işbirliği’ çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump tarafından hedef gösterilen Dünya Sağlık Örgütü’ne sahip çıkarak, koronavirüsle mücadelede uluslararası işbirliği çağrısı yaptı

[BirGün]

Fransa: DSÖ krizi eksik yönetti 

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının yol açtığı krizi eksik yönettiğini belirtti. Le Drian, Senato’da yaptığı konuşmada, Covid-19’a ilişkin açıklamalarda bulundu. DSÖ’nün işleyişi hakkında söylenecekler olduğunu ifade eden Le Drian, “DSÖ’nün tepki, devletlerden bağımsız hareket etme kabiliyeti, bilgi iletme veya uyarı yapma eksikliği bulunuyor” ifadelerini kullandı. [BirGün]  

İtalya’da ‘normale dönüş’: Sağlık durumunu takip eden telefon uygulaması kullanılacak

Karantina önlemlerinin 3 Mayıs’a kadar uygulanacağı İtalya’da, bu tarihten sonra artması beklenen sosyal hareketliliğin takibi için yeni bir telefon uygulaması geliştirildi. ‘Immuni’ isimli uygulama ile kullanıcıların sağlık durumları ve sosyal temas takip edilecek.

[Gazete Duvar]

İsrail’de Mavi-Beyaz İttifakı lideri Gantz, hükümeti kuramadı 

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Gantz’ın lideri olduğu Mavi-Beyaz İttifakı ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun liderliğindeki Likud partileri arasındaki görüşmelerden sonuç alınamadı. Haberde, iki parti arasındaki anlaşmazlıkların hükümetin kurulmasına engel olduğu belirtildi. İsrail Meclisi’nin 21 gün içinde hükümeti kurmak üzere yeni bir aday belirlemesi gerekiyor. [Sputnik Türkiye]

Uzaktan eğitim dijital uçurumu derinleştiriyor mu? İnterneti olmayan öğrenci nasıl eğitim alacak?

Ellili yaşlarındaki Halil Böke, aslen Urfalı, ancak mevsimlik tarım işçisi olarak tüm ailesiyle birlikte yılın belirli dönemlerinde Adana’da çadırda yaşıyor. 10 çocuklu Böke’nin altı çocuğu şu anda örgün eğitime dahil. Ancak koronavirüs salgınından dolayı eğitimlerine devam edemiyorlar.

[EuroNews Türkçe]

Koronavirüsle savaşın ön cephesinde neler yaşanıyor? Cerrahpaşa’da bir gün

‘Cerrahpaşa’, Türkiye’de koronavirüsle yürütülen mücadelede ilk akla gelen hastanelerinden biri.

BBC Türkçe ekibi olarak resmi adıyla İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa (İÜC), Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bu mücadeleyi gözlemlemek için bir gün geçirdik.

Bu sürede hem Covid-19 ilk başvuru merkezi, hem Covid-19 servisleri hem de Covid-19 yoğun bakım servisinde çekimler yaptık.

Bir grup doktor, hemşire, hasta bakıcı, güvenlik görevlisi ve hastayla görüştük ve koronavirüsle mücadelenin göz önünde olmayan kısmında neler yaşandığını gözlemledik.

[BBC Türkçe]

Alaattin Çakıcı: İnfaz düzenlemesiyle tahliye edilen ‘organize suç örgütü lideri’ kimdir?

Organize suç örgütü lideri olmak suçlamasıyla yargılanarak hüküm giyen ve 16 yıldır cezaevinde bulunan Alaattin Çakıcı, yeni infaz düzenlemesi kapsamında tahliye edildi.

DHA’da yer alan haberde, Çakıcı’nın gece yarısı tahliye edildiği ve yakınlarıyla birlikte tutuklu olduğu Sincan Kapalı Cezaevi’nden ayrıldığı aktarıldı.

Çakıcı’nın avukatı Zeynep Çiftçi de, Twitter’dan tahliye olan müvekkilinin Saroz’a gittiğini aktardı.

Son dönemde MHP lideri Devlet Bahçeli’nin hastanede kendisini ziyaret etmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupla gündeme gelen Alaattin Çakıcı kimdir?

[BBC Türkçe]

Cumhuriyet, Fahrettin Altun ile Vakıflar arasında yapılan kira sözleşmesine ulaştı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’un, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde bulunan Kuzguncuk’ta Vakıflar’a ait araziyi aylık 258 liraya kiraladığı ortaya çıktı.

[Cumhuriyet]

Koronavirüs krizini nasıl yeneriz?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs sürecinde salgınla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini Cumhuriyet’e yazdı.

[Cumhuriyet]

Turizmde bilanço çok ağır

Salgın, kuşkusuz en çok turizmi vurdu. Geçen yıl 34,5 milyar dolar olan turizm geliri bu yıl en iyimser tahminle yüzde 70 azalacak. 1,5 milyon insanın çalıştığı sektör borcunu ödeyemeyecek, borçlar ertelense dahi gelecek dönem belirsiz hale gelecek. Zira görece iyi sayılan son 2 yılda dahi sektörün takibe düşen kredi borcu 5 katına çıkmıştı.

[BirGün]

İstanbul’da bin sağlık çalışanı koronaya yakalandı

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu sağlık çalışanları ve diğer fabrikalarda çalışan işçilerin durumuyla ilgili bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporda bin sağlık çalışanının korona virüsü testinin pozitif çıktığı ve çeşitli iş yerlerinde çalışan 28 işçinin de vefat ettiği bilgisi yer aldı.

[Gazete Duvar]

Teyit Köşesi

Covid-19: Yanlış bilgi türleri, kaynakları ve iddiaları

Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsünden Dr. J. Scott Brennen, Felix Simon, Dr Philip N. Howard, ve Profesör Rasmus Kleis Nielsen tarafından hazırlanan bu makalede, Covid-19’a dair şu ana kadar görülen başlıca yanlış bilgi (mezenformasyon) türleri, kaynakları ve iddiaları tanımlanıyor. First Draft tarafından sağlanan teyit koleksiyonu içinden seçilen, 2020 Ocak ayından Mart’ın sonuna kadar İngilizce dilinde yayınlanmış ve teyitçiler tarafından yanlış ya da yanıltıcı olarak işaretlenmiş 225 mezenformasyon örneklemi analiz ediliyor.

[Teyit.Org]

Türkiye’de yeni koronavirüsün vaka ölüm oranının sabitlendiği iddiası

İDDİA: Türkiye’de yeni koronavirüsün (Covid-19) son 10 günlük vaka ölüm oranı sabitlendi.

YANLIŞ

Sosyal medyada, Türkiye’de son 10 günde açıklanan Covid-19 pozitif vaka başına ölüm oranının sabitlendiği iddia edildi. Günlük toplam vefat sayısının açıklanan toplam vaka sayısına bölümüyle elde edilen 0,021 oranının sabit tutulmaya çalışıldığı ve ölümlerin bu orana göre açıklandığı ileri sürüldü. Yani iddiaya göre Türkiye’de Covid-19 ölüm oranı her gün 0,021.

Ancak vaka ölüm oranının sabitlendiği doğru değil. Ondalık ifadelerin tek başına bir anlamı da yok. Toplam vakalarda ölüm oranının Türkiye’de yüzde 2,10’larda seyretmesi birçok değişkene bağlı ve salgının bu aşamasında beklenen de bir veri.

[Teyit.Org]

Hangi Maske, Ne Zaman Kullanılır? Maskenizi Tekrar Kullanmalı mısınız?

Yüz Maskelerini Tekrar Kullanmak İyi Bir Fikir Olmayabilir!

[Evrim Ağacı]

Kaynak: Statik Enerji

BENZER KONULAR
YORUM YAZ