Özge Mumcu Aybars – Korona Günlükleri – 24 Nisan 2020

Merhaba, Bugüne gündemde yer alan haberler aşağıda. İyi okumalar, Özge

24 Nisan 2020 0

Covid-19 Türkiye ve dünyadaki son gelişmeler

Çin’in Vuhan kentinde dört ay önce ortaya çıkan ve kısa zamanda tüm dünyada Covid-19 salgınında vaka sayısı 2.7 milyonu, can kaybı sayısı da 190 bini geçti.

Bugüne kadar enfekte olup iyileşen hasta sayısı da 750 bini aşarken hastalığa yakalanan 1.7 milyon kişinin tedavisi ise sürüyor.

Türkiye’de Covid-19 salgınında son 24 saatte 115 kişi yaşamını yitirdi, toplam ölü sayısı 2 bin 491’e yükseldi, toplam vaka sayısı 101 bin 790 oldu.

  • 30 büyükşehirle Zonguldak’ta 23, 24, 25 ve 26 Nisan’da sokağa çıkma kısıtlaması
  • İstanbul’da adalara tüm giriş ve çıkışlar 26 Nisan Pazar saat 24.00’dan 31 Mayıs Pazar saat 24.00’a kadar geçici olarak, istisnalar hariç olmak üzere durduruldu.
  • Avrupa kıtasında hayatını kaybedenlerin sayısı 110 bine ulaştı
  • Türkiye’de vaka sayısı: 101 bin 790, can kaybı: 2 bin 491
  • Hollanda’da ilk öğretime 11 Mayıs’ta devam edilecek

[EuroNews Türkçe]

23 Nisan – TBMM’de özel oturum düzenlendi, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sade törenlerle kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çoçuk Bayramı, tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl sade törenlerle kutlandı.

TBMM’nin 100. açılışının yıldönümü için salgın öncesinde planlanan görkemli etkinlikler ileri tarihe ertelenirken, TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen “23 Nisan özel oturumu” nedeniyle söz alan siyasilerin konuşmalarına, salgın ve muhalefetin “güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistem” talepleri damgasını vurdu.

[BBC Türkçe]

TTB: Dr. Şahin Covid-19’dan hayatını kaybetti

Türk Tabipleri Birliği, aile hekimi Erdinç Şahin’in üç gündür tedavi gördüğü hastanede Covid-19 nedeniyle vefat açıkladı. TTB, Sağlık Bakanı’na, “Risk grubunda olmayan, herhangi bir kalp ya da solunum sistemi hastalığı taşımayan, BT’si ve kliniği COVID-19 tanısıyla uyumlu 50 yaşındaki Dr. Erdinç Şahin’in ölüm nedeni sizce nedir?” diye sordu.

Türkiye’de hangi sektörler koronavirüs dönemini en az hasarla atlatabilir?

Çoğu hükümet işsizlik ile başa çıkabilmek ve iflasların önüne geçebilmek için büyük miktarda kurtarma paketleri açıkladı.

Bu kurtarma paketlerine rağmen dünya ekonomisinin 1930’larda yaşanan Büyük Buhran’dan bile daha büyük bir ekonomik krize girmesi bekleniyor.

Hem talepte yaşanan daralma hem de çoğu şirketin üretime ara vermesi, şirketlerin finansalları ve bilançoları açısından sıkıntı yaşamasına neden oluyor.

Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanma ve düşüşler de şirketleri zora sokuyor.

Ancak kimi şirketler koronavirüs salgınının getirdiği yeni ihtiyaçlar ve tüketim davranışları dolayısıyla bu süreçten olumlu etkileniyor.

Dünya çapında özellikle perakende ve e-ticaret şirketleri, hijyen malzemeleri üreten şirketler, teknoloji ve oyun şirketlerinin bu dönemde yükselişe geçtiği görüldü.

[BBC Türkçe]

Koronavirüs bağlantılı ölüm verilerinin doğruluğu neden tartışılıyor?

Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan salgında ölü sayısı yakında yüzbinlerle ifade edilecek kadar yükselebilir.

Sayılar günbegün artıyor. Ancak koronavirüs kaynaklı ölümlerin, tespit edilenden ya da açıklanandan fazla olduğuna yönelik kuşkular güçlenmeye başladı.

Ülkelerin ulusal istatistik kurumlarının açıkladığı, salgın dönemine ait ölüm sayıları ile geçmiş yıllarda kaydedilen ortalama sayılar arasında kimi ülkelerde yüzde 50’nin üzerinde farklar ortaya çıkıyor.

İngiltere’de Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün 3 Nisan tarihi itibariyle yaptığı verilendirmede, 6 bin 82 fazla ölüm olduğu ortaya çıktı.

Bu kişilerden 3475’i ölmeden önce Covid-19 şikayeti olduğunu söylemişti.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52404442

WHO: Türkiye konusunda temkinli iyimserlik içerisindeyiz, vaka sayıları dengeleniyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Türkiye konusunda temkinli iyimserlik içerisinde olduklarını ve vaka sayılarının dengelenmeye başladığını söyledi.

Açıklama, WHO Avrupa Bölümü’nün bugün Cenevre’deki merkezinde internet üzerinden düzenlediği basın toplantısında yapıldı.

WHO’nun Olay Yönetim Ekibi’nden Catherine Smallwood, BBC Türkçe’nin Türkiye’de koronavirüs salgınının durumuyla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

“Şu anda Türkiye’de vaka sayısının 100 bine yaklaştığını görüyoruz ve geçen hafta içerisinde vaka artış oranı da yaklaşık yüzde 47 oldu. Yani, belli bir düzeyde artışların halen sürdüğünü görüyoruz.

“Ancak Türkiye’de çok erken aşamalarda uygulanmaya başlanan önlemler sayesinde genel eğilimde vaka sayıları azalmaya ya da dengeye oturmaya başladı. Genel olarak, Türkiye konusunda vaka sayılarının dengeye oturmasıyla birlikte temkinlik bir iyimserlik içerisindeyiz.”

[BBC Türkçe]

Trump, korona tedavisi için vücuda dezenfektan enjekte etmeyi önerdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz” ifadelerine birçok sağlık uzmanı ve akademisyen tepki gösterdi. Berkeley Üniversitesi’nden Robert Reich, ‘Trump’ın basın açıklamalarının kamu sağlığını tehlikeye attığını’ dile getirdi.

[Gazete Duvar]

Covid-19 karantinasında en çok neler tüketildi? Fransa’da un, Irak’ta çekirdek, Türkiye’de çay

Fransa’da un, Irak’ta çekirdek, Meksika’da ise bira… Dükkan raflarındaki eksik ürünler dünyanın karantina sürecini nasıl geçirdiğinin de bir göstergesi oldu.

Afganistan’da çaya rağbeti artıran bir rivayet, muhtemelen ürün sıkıntısına neden olan en tuhaf olaydı. Bıyıklı bir yeni doğmuş bebeğin çay içilmesini tavsiye ettiği kulaktan kulağa, daha doğru sosyal medyada yayılınca, raflarda çay kalmadı. Facebook’ta bir bebek fotoğrafının altında “Bu hayatta iki saatim var, virüsün çaresinin kara çay olduğunu söylemeye geldim” diye yazması çoğu kişiyi ikna etmede ve çayın fiyatının 3 kat artmasında etkili olmuş gibi duruyor.

Türkiye’de de, çoğu kişinin ‘milli içecek’ olarak saydığı çay, satışı en fazla artan kalemler arasında.

Koronavirüs salgını hayati ihtiyaç görülmeyen bazı ürünlerin imalatını durdurdu. Alkol ürünleri de pandemiden nasibini aldı.

Corona adlı bira, belki de insanların içinde bulunduğu durum kadar en karmaşık dönemini geçirdi. On binlerce cana mal olan virüsle isim benzerliği, biranın sık sık haberlere konu olmasında rol oynadı. Reklamın bu kez kötüsü vardı ta ki firma imalatı durduracağını açıklayana kadar. Heineken ve Grupo Modelo bira üretimini askıya alacağını duyurunca bu kez Meksikalılar biralarına sahip çıkarak #ConLaCervezaNo (Biramıza bulaşmayın) etiketiyle sosyal medyada hareket başlattı, piyasadaki son şişeler de hızlıca tükendi.

[EuroNews Türkçe]

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Koronavirüste daha iyi noktada olabilirdik

Koronavirüs salgını Türkiye’de günden güne can kayıplarını artırırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sürecin başında Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu Bilim Kurulu’nun önerilerinin dikkate alınmadığını söyledi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan CHP Lideri, Bilim Kurulu’nun önerilerine uyulsaydı bugünkü noktadan çok daha iyi durumda olunacağını belirterek şunları kaydetti:

“Bizdeki sağlık personeli her şeye rağmen çok iyi yetişmiş bilgi birikimine sahip. Bu gelinen nokta sağlıkçıların başarısıdır. Çok iyi iş çıkardılar hâlâ da çıkarıyorlar. Eğer ilk başlangıçta Bilim Kurulu’nun önerileri dikkate alınmış olsaydı, bugünkü noktadan da iyi durumda olurduk. Önce dinlemediler, sonra söylediklerinin ne derece doğru olduğunu anladılar…”

[BirGün]

Bakan Koca: İstanbul Türkiye’nin Vuhan’ı oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’de Covid-19 vakalarının ilk görüldüğü Vuhan şehri ile İstanbul’u kıyasladı ve “İstanbul, Türkiye’nin Vuhan’ı oldu, kontrol altına aldık” ifadelerini kullandı

[BirGün]

Erdoğan imzaladı: Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na, Ensar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yaramış getirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan yeni atama kararlarına göre, 6 il müftülüğü ile bazı başmüfettişliklere yeni isimler atanırken, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na Ensar Vakfı’nın Afyonkarahisar Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış getirildi.

[Cumhuriyet]

Market köleleri!

Patron cirosunu katlarken, emekçi günde 13-14 saate kadar çalıştırılıyor.

Koronavirüs salgını ile birlikte satışı artan marketlerde işveren cirosunu katlarken, birçok işyerinde işçiler İş Yasası’na aykırı olarak uzun süre ve izinsiz çalıştırılıyor.

Büyük bölümü asgari ücret alan işçilerin, fazla mesai ücreti verilmesi, izin, mola sürelerinin uzatılması, ikramiye talepleri de karşılanmıyor. İşveren taleplere kulak tıkıyor. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmeden önce salı ve çarşamba günleri marketler sabah saat 08.00’den gece saat 23.00’e kadar açık kaldı.

Bu süre içerisinde market işçileri daha uzun süre ve yoğun olarak çalıştırıldı. Mola süreleri kısaltıldı. Bazı marketlerde çalışan kasiyerler ve işçiler yaklaşık 13-14 saate kadar çalışmak zorunda kaldı.

[Cumhuriyet]

Yeşilova Belediye Başkanı: 8 kurşundan ikisi bana hediye kaldı

Burdur’da, evinde eşi Fatma Şenel (64) ile birlikte uğradığı silahlı saldırıda yaralanan Yeşilova Belediye Başkanı CHP’li Mümtaz Şenel (68), saldırganın çok soğukkanlı olduğunu belirterek, “Vücuduma isabet eden sekiz kurşundan ikisi bana hediye kaldı. İki tanesi vücudumda” dedi.

[Cumhuriyet]

Kademeli normalleşme planı: İlk tedbir en son kalkacak

Korona virüsü salgınında vaka ve ölüm sayısındaki yükselişin durması “zirve noktasına gelindi” yorumlarına neden olurken normalleşme tartışmaları da başladı. Olumsuz bir yeni gelişme olmazsa mayıs sonu itibariyle tedbirlerin kademeli olarak kalkması bekleniyor. Ancak normalleşme tersten işleyecek. İlk kaldırılan tedbirler en son alınan kararlar olacak.

[Gazete Duvar]

Türkiye Varlık Fonu kamuya ait sigorta şirketlerini aldı

Türkiye Varlık Fonu 6,54 milyar liralık hisse aldı. Kamu sigorta şirketleri Varlık Fonu’nun oldu.

[Gazete Duvar]

Teyit Köşesi

Bazı ülkelerde Covid-19 tedavi masraflarını gösterdiği iddia edilen tutarlar

İDDİA: ABD’de 34 bin dolar, Hollanda’da 28 bin avro, İspanya’da 20 bin avro, Fransa’da 25 bin avro, İsrail’de 24 bin dolar, İngiltere’de 30 bin avro ve Almanya’da 32 bin avro olan Covid-19 tedavisi, Türkiye’de tamamen ücretsiz.

KARMA

Dünya genelinde sağlık hizmetlerinde eşi öngörülmemiş bir talep, sağlık harcamalarında da bir o kadar artış var. Özellikle dar gelirlilerin sağlık harcamalarını nasıl karşılayabilecekleri merak konusu. Bazı ülkelerde sağlık hizmeti tamamen kamusal ve herkesin erişimi var. Bazılarındaysa durum böyle değil. Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan yeni koronavirüs salgını, sağlık güvencesi sorgulamalarını yeniden gündeme taşıdı. Hal böyle olunca sosyal medyada da, bazı ülkelerde Covid-19’un tedavi masrafı olduğu ileri sürülen rakamlar paylaşılmaya başladı. İddialara göre, ABD’de 34 bin dolar, Hollanda’da 28 bin avro, İspanya’da 20 bin avro, Fransa’da 25 bin avro, İsrail’de 24 bin dolar, İngiltere’de 30 bin avro ve Almanya’da 32 bin avro olduğu öne sürülen Covid-19 tedavisi, Türkiye’de ise tamamen ücretsizdi.

[Teyit.Org]

Facebook hesaplarının klonlandığı iddiası

İDDİA: Facebook hesapları klonlandı; fotoğrafınız ve adınız yeni bir Facebook hesabı açmak için kullanılıyor.

YANLIŞ

Facebook üzerinden yayılan bir mesajda Facebook hesaplarının klonlandığı, fotoğrafların ve isimlerin yeni hesaplar açılması için kullanıldığı iddia edildi.Çalınan bilgilerle açılan yeni hesaplarda arkadaşlarınızdan sizi eklemelerini istendiği, isminizle istediklerini yazabilecekleri öne sürülmüş.

[Teyit.Org]

BENZER KONULAR
YORUM YAZ