Özge Mumcu Aybars – Korona Günlükleri – 26 Nisan 2020

Merhaba, 4 günlük sokağa çıkma yasağının son gününde, yarın bir çoğumuzun yine sokağa çıkmayacağını hatırlatmak isterim. Bu koşullarda, evde elimizden gelen işleri yapmaya çalışıyoruz. Az sonra çamaşırlar makineye girecek, ortalığın tozu alınacak akşam yemeği için kalorisiz yemek derdine düşülecek. Kahve içerken öyleyse iyi okumalar, Özge

26 Nisan 2020 0

Koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısı dünya genelinde 200 bini aştı

Koronavirüs salgını, dünya genelinde cumartesi günü itibarıyla 200 binin üzerinde can aldı. Vaka sayısı da 3 milyona yaklaştı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre dünya genelinde 200 bin 698 kişi, Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti. Virüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı ise 2 milyon 865 bini geçti.

En fazla vaka, 924 binin üzerinde kişide test sonucu pozitif çıkan ABD’de. ABD’nin ardından salgının en kötü etkilediği yer Avrupa oldu. İspanya’da 223 bin 700, İtalya’da 195 bin 300, Fransa’da 159 bin 900, Almanya’da 155 bin 400 ve İngiltere’de 149 bin 500’ün üzerinde vaka tespit edildi.

Türkiye de bu ülkelerden sonra en fazla vaka tespit edilen 7. ülke oldu. Cumartesi günü itibarıyla 107 binin üzerinde vaka var.

[BBC Türkçe]

Prof. Azap: Mevcut vaka kadar korona hastası olabilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, korona virüsünün tespitinde sadece PCR testlerine bakmadıklarını söyledi. PCR testinin çok duyarlı olmadığını belirten Azap, olası vakaların daha sonra eklenebileceğini açıkladı.

[Gazete Duvar]

Almanya, AB Dönem Başkanlığında koronavirüsle mücadele ve çevreye odaklanacak

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığını 1 Haziran tarihinde Hırvtistan’dan devralacak olan Almanya önceliklerini açıkladı. Buna göre Almanya, yılın son altı ayında AB’nin koronavirüsle mücadele ve çevre konularına odaklanması için çalışacak.

[EuroNews Türkçe]

İspanya’da ölü sayısı 300’ün altına düştü

İspanya, korona virüsü kaynaklı ölümlerde bir aydan süredir kaydedilen en düşük sayıyı bildirdi. Ülkede son 24 saatte 288 kişinin öldüğü açıklandı.

[Gazete Duvar]

Almanya sağlık sistemini ikinci dalga Covid-19 salgınına hazırlıyor

Covid-19 salgınında Avrupa’da nüfusuna göre en az kayıp veren ülkelerden biri olan Almanya’da yetkililer salgında ikinci dalgaya hazırlanıyor.

Ülkede koronavirüs pandemisine karşı kısıtlamalar kademeli olarak hafifletilirken, aynı zamanda sağlık sistemi ikinci dalga riskine karşı güçlendiriliyor.

Robert Koch Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Lars Schaade, virüste ikinci dalga tehlikesinin yüksek olduğunu vurgulayarak, “Geçtiğimiz haftalarda iyi bir sonuç elde ettik. Ama durum ciddiyetini koruyor. Yeni vaka sayısı tekrar yükselebilir. Eğer bir şey yokmuş gibi davranırsak, virüs yeniden patlar” dedi.

Almanya’nın önde gelen virologlarından Christian Drosten ise, bu sefer aynı anda birçok yerde virüsün patlak verebileceğinin altını çizerek, ikinci dalganın birincisinden daha da tehlikeli olabileceği uyarısında bulundu.

[EuroNews Türkçe]

Guardian: İngiltere’de bakanlar olası bir koronavirüs salgınına karşı geçen yıl uyarıldı

İngiliz Guardian gazetesi, İngiltere’de bakanların geçen yıl bir bilgilendirme metniyle, büyük sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacak dirençli bir virüs salgınına karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarıldıklarını ortaya koydu.

Gazeteye sızdırılan gizli belgede, hafif seyreden bir salgında bile on binlerce kişinin hayatını kaybedebileceği belirtiliyor ve hükümetin salgın ihtimaline karşı alması gereken önlemler ile bu önlemleri almaması halinde olabilecekler sıralanıyor.

İngiltere’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 20.000’e yaklaştı. İngiltere Sağlık Hizmetleri (NHS) Medikal Direktörü Prof. Stephen Powis, “Eğer ölü sayısını 20.000’in altında tutabilirsek, bu salgında çok iyi bir sınav vermiş olacağız” demişti.

[BBC Türkçe]

Koronavirüs: İtalyan bakan ‘2020’de uluslararası turizm olmayacak, vatandaşlara tatil ikramiyesi ödemeyi planlıyoruz’ dedi

İtalya Kültür ve Turizm Bakanı Dario Franceschini, koronavirüs krizinden ağır etkilenen turizm sektörünü ve aileleri desteklemek için bu yaz vatandaşlara tatil ikramiyesi ödemeyi planladıklarını açıkladı.

La Repubblica gazetesine bir mülakat veren Franceschini, aile başına 500 euro tatil ikramiyesi planıyla ilgili bir soru üzerine, böyle bir plan üzerinde çalıştıklarını ancak henüz bir miktar belirlemediklerini söyledi.

Bakan Franceschini, “Aile başına 500 euro mu, yoksa kişi başına daha düşük bir miktar mı olacağını söylemek için henüz erken” dedi.Franceschini, bu desteğin belirli bir gelir seviyesinin altındaki çocuklu ailelere verileceğini belirtti ve ekledi:

“Bu hem işletmelere hem de ailelere yardım etmenin bir yolu”.

[BBC Türkçe]

Kargo çalışanları: ‘Bir günde 100-150 kişiye kargo taşınıyor, müşteriler de risk altında’

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında yüz milyonlarca insanın evinde karantinaya girmesiyle birlikte internet üzerinden alışverişlerde artış yaşanıyor.

Paketleri evlere taşıyan kargo çalışanlarıysa iş yüklerinin arttığını, ancak virüsten korunmaları için gereken önlemlerin yeterince alınmadığını söylüyor.

Kargo çalışanlarına göre bu nedenle hem kendileri, hem aileleri hem de müşteriler risk altında.

Salgın döneminde yaşadıkları zorlukları da, sosyal medya üzerinden dile getiriyorlar.

[BBC Türkçe]

Erdoğan’ın sözlerini eleştiren Fatma Şahin geri adım attı!

Katıldığı bir Youtube kanalında sorulara yanıt veren AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, CHP’li belediyelerin hizmetlerine ‘FETÖ-PKK benzetmesi’ yapılmasıyla ilgili düşüncesi sorulduğunda ‘Böyle bir ifadeyi ben doğru bulmuyorum’ demişti. Fatma Şahin sosyal medya hesabında yaptığı açıklamayla geri adım attı.

[Cumhuriyet]

Türkiye’de Kovid-19 ile görünür olan gıda krizi

Covid 19 krizi, Türkiye’de yaşanan tarım krizinin üzerine oturmuştur. Bu bağlamda, bugün karşı karşıya kalınan krizin bütüncül olarak tanımlanabilmesi ve rasyonel çıkış yollarının ortaya konulabilmesi açısından, 1980’lerden bu yana süren Türkiye tarım krizi, küresel kapitalizm ekseninde doğru değerlendirilmeli, parçacı ve sorunun küçük boyutlarını gören yaklaşımların asıl neden sonuç ilişkisini gölgelemesine izin verilmemelidir.

[Cumhuriyet]

Gündem

Kurmaca limon haberine üç gözaltı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ihracat yasağı gelince ürünü elinde kalan üreticilere destek amacıyla Mersin’den 100 ton limon almasına ilişkin kurmaca habere imza atan üç kişi gözaltına alındı.

[Gazete Duvar]

Kılıçdaroğlu’ndan belediyelere üç talimat

Süleyman Soylu Twitter’da en çok takipçisi olan bakan olma unvanını Fahrettin Koca’ya kaptırdı… Kılıçdaroğlu’ndan bağış toplamasına izin verilmeyen belediyelere üç talimat… Maske dağıtamama sorunu AK Parti’de de kızgınlık yarattı… Hepsi, Duvar Arkası’nda…

[Gazete Duvar]

İktidar yardımları engelliyor, troller boş durmuyor: ‘Örgütlü kötülük’ sürüyor

Hükümet CHP’li belediyelerin yardım kampanyalarına engel olurken, troller de boş durmuyor. İBB Başkanı İmamoğlu’nun Mersinli üreticiden aldığı limonları kendi yandaşlarından temin ettiğini iddia eden şahıs mağaza müdürü çıktı. ABB’nin ‘Bir iftar da benden’ kampanyası ise siber saldırıya uğradı

[BirGün]

Covid-19 ile ilgili yanıt bekleyen sorular

Tüm dünyada sağlıkta özelleştirmelerin ve bilim dışı siyasi söylemlerin yarattığı yıkıcı etkileri görebiliyoruz. Şu anda, halen bu salgının devam ettiğini ve henüz normal yaşamlarımıza dönebilmemiz için erken olduğunu kabul etmemiz, buna göre tedbirlerimizi almamız gerekiyor.

[BirGün]

Teyit Köşesi

Araştırma: Koronavirüsle ilgili bilgi edinmek için en çok çevrimiçi ortamlara başvuruluyor

Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü, “Yanlış Bilgi, Bilim ve Medya” isimli raporunda altı farklı ülkede insanların, Covid-19 ile ilgili bilgileri nereden edindiği ve çeşitli bilgi kaynaklarının ne kadar güvendiğini araştırdı. Arjantin, Almanya, Güney Kore, İspanya, Britanya ve ABD’de küresel salgının daha ilk aşamalarında Covid-19 ile ilgili bilgi ekosistemini inceleyen rapor, haber tüketimi hakkında önemli ipuçları sunuyor.

Bilginin dolaşıma girdiği alanlar çeşitlendikçe, bilgi almak için başvurulan mecralarda da değişiklik gözlemleniyor. Ayrıca sosyal mecraların herhangi birinden kolayca bir diğerine aktarılan içerikler, mesajlaşma uygulamalarına, çevrimdışı günlük konuşmalara da yayılıyor.

[Teyit.Org]

Bağışıklık Sisteminin Mantar ve Viral Enfeksiyonlar (Ko-Enfeksiyon) ile Aynı Anda Nasıl Baş Ettiği Çözülüyor!

[Evrim Ağacı]

“Kısıtlamalar çocuk gelişimini olumsuz etkileyebilir”

Pediatristler salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaların çocukların gelişimine olumsuz etkileri olabileceğini belirtiyor. Özellikle temas yasağı ve hapsedilmişlik hissi çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilir.

[Deutsche Welle Türkçe]

Pandemiden sonra dünyayı ne bekliyor?

Toplumlar koronavirüs pandemisi nedeniyle değişiyor, yeniliklere ve kısıtlamalara uyum sağlıyor. Peki salgından sonra bizleri ne bekliyor? Prof. Yuval Noah Harari, DW’nin sorularını yanıtladı.

[Deutsche Welle Türkçe]

Kaynak: Statik Enerji

BENZER KONULAR
YORUM YAZ