Özge Mumcu Aybars – Korona Günlükleri – 27 Nisan 2020

Günaydın, Gündemde öne çıkan haberler aşağıda. İyi okumalar, Özge

27 Nisan 2020 0

Dünya ve Türkiye’de son gelişmeler: İtalya önlemleri hafifletiyor

Dünyada yayılmaya devam eden Covid-19 salgınında vaka sayısı 27 Nisan tarihi itibariyle 3 milyona yaklaştı, can kaybı ise 207 bini geçti.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de 26 Nisan itibariyle Covid-19 nedeniyle 99 kişi hayatını kaybetti, ölenlerin sayısı 2 bin 805’ya yükseldi.

Koronavirüs salgını ile ilgili dünyada ve Türkiye’de son gelişmeler:

  • Dünyada Covid-19 kaynaklı can kaybı 206 bini geçti
  • Türkiye’de koronavirüs kaynaklı can kaybı 2 bin 805’e yükseldi
  • İtalya, Covid-19 karantina tedbirlerini 4 Mayıs’ta gevşetmeye başlıyor
  • Çin: Vuhan’daki Covid-19 hastalarının tamamı taburcu edildi

[EuroNews Türkçe]

Koronavirüs belirtilerine altı yeni semptom daha eklendi

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC), Covid-19 hastalığının belirtilerine altı yeni semptom daha ekledi.

CDC, daha önce yalnızca üç semptomu Covid-19’un belirtisi olarak değerlendiriyordu. Bunlar ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak bildirilmişti.Ancak son dönemde artan hasta sayısı ile hastalığın belirtileri açısından yeni bulgular elde edilmeye başladı. Bunun üzerine tavsiyelerini güncelleyen merkez, semptom listesine altı yeni belirti ekledi.

Covid-19’a yakalananların, bu belirtilerin bir ya da birkaçını virüsün bulaşmasından sonraki iki ile 14 gün arasındaki bir sürede göstermesi bekleniyor.

[EuroNews Türkçe]

Koronavirüs (Covid-19): İtalya’da virüsten ilk ölümün görüldüğü kasabada yapılan araştırmanın sonuçları neler?

Araştırmanın sonuçlarını raporlayan Floransa Üniversitesi Klinik İmmunoloji Profesörü Sergio Romagnani, “Enfeksiyon kapanların büyük kısmı, yüzde 50-75 arası, hiçbir semptom göstermiyor ama virüsün yayılması için müthiş bir kaynak teşkil ediyor” dedi. Romagnani, Vo kasabasında belirti göstermeyen vakaların da izole edilmesi sayesinde “hasta sayısının 7-10 gün içinde 88’den 7’e indiğini” söyledi.

Profesör Sergio Romagnani, belirti göstermese de virüs taşıyanlar arasında genç nüfusun yüksek olduğunu da vurguladı.

[BBC Türkçe]

Havadan görüntülendi! İstanbul’da sebze-meyve kuyruğu

4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının son bulmasıyla birlikte, İstanbul Bayrampaşa’daki sebze ve meyve halinde uzun araç kuyrukları oluştu.

31 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kalkmasıyla birlikte Bayrampaşa sebze ve meyve halinde uzun araç kuyrukları oluştu. Çeşitli yerlerden gelen esnaf ve vatandaşlar, hal girişinde uzun saatler beklemek zorunda kaldı.

Koronavirüs önlemleri kapsamında ilan edilen 4 günlük sokağa çıkma yasağı gece yarısı itibariyle son buldu. Yasağın kalkmasıyla birlikte İstanbul Bayrampaşa’da bulunan sebze ve meyve halinin girişinde uzun araç kuyrukları oluştu.

[Cumhuriyet]

Güney Kore: Kim Jong-un hayatta ve iyi

Kuzey Kore lideri Kim Jong’un öldüğü iddiasına Güney Kore’den yalanlama geldi. Güney Kore devlet başkanlığının dışişleri danışmanı Moon Chung-in, “Kim Jong-un hayatta ve iyi. 13 Nisan’dan beri Wonsan bölgesinde” dedi.

[Gazete Duvar]

Covid-19’u atlatan Boris Johnson görevine dönüyor

Korona virüsüne yakalanan ve yoğun bakımda tedavi gören İngiltere Başbakanı Boris Johnson 22 gün sonra işbaşı yapıyor. Bugün bir basın toplantısı düzenlemesi gereken Johnson’ın önündeki en acil mesele, sokağa çıkma kısıtlamalarının düzenlenmesi olacak.

[Gazete Duvar]

‘Ülkemizde 60 yaşından önce koronavirüsten ölenlerin sayısı Avrupa’dan 4 kat fazla’

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk anlattı: “Ülkemizde 60 yaşından önce coronadan ölenlerin sayısı Avrupa’dan 4 kat fazla” dedi ve nedenlerini açıkladı.

[Cumhuriyet]

Sağlık Bakanlığı, test sayısı toplamında yapılan hatayı düzeltti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 99 yurttaşın daha koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitirdiğini ve testi pozitif çıkan 2 bin 357 yeni vakanın olduğunu açıkladı. Bakan Koca, ”Son 20 gün içinde yeni vaka sayısının en düşük olduğu gün, bugün oldu” ifadelerini kullandı. Toplam test sayısının ise yanlış yazılması dikkat çekti.

[Cumhuriyet]

1 Mayıs’ta üç günlük yasak gündemde

Bakanlar Kurulu’nun bugünkü dijital toplantısında, cuma gününe gelen 1 Mayıs’ın hafta sonuyla birleştirilerek, 3 günlük sokağa çıkma yasağı uygulaması üzerinde duruluyor. 20 yaş altı ile 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasığının esnetilmesi ve işyerlerinin bayram sonrası kademeli olarak açılması da konular arasında….

[Gazete Duvar]

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara’dan ‘normale dönüş’ projeksiyonu

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, Süper Lig’in son 8 haftası ile ilgili net tarihin kısa süre içerisinde belirleneceğini duyururken, maçların bir ya da iki merkezde oynanacağını ifade etti. Kara, önce açık hava alanlarının sonra da kafelerin açılabileceğini söyledi

[BirGün]

Demirel çiftinin manevi oğlu koronavirüsten yaşamını yitirdi

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, yanlarında büyüdüğü için manevi oğlu olarak gördüğü Nazmiye Demirel’in kardeşi Ali Çetin Şener koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

[BirGün]

Diyanet’ten 40 paylaşıma erişim engeli

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş hakkındaki 40 sosyal medya paylaşımına erişim engeli getirildi. Prof. Dr. Savaş “Salgın günlerinde VIP Cuma namazı kılınmasına” yönelik anketinin de engellenenler arasında yer almasına tepki gösterdi: “Bu ifade özgürlüğünü ihlaldir”

[BirGün]

Dünya Bankası, Türkiye’ye 100 milyon dolar kredi açtı

Dünya Bankası Covid-19 pandemisinin sağlıkla ilgili etkilerine karşı aldığı önlemleri desteklemek için Türkiye’ye 100 milyon dolar tutarında krediyi onayladığını açıkladı

[BirGün]

Makineler boş kaldı

Özellikle koronavirüsün ekonomik etkileri nedeniyle başlayan sanayideki üretim molaları, kapasite kullanım oranlarını küresel krizin yaşandığı 2009 yılındaki seviyelere indirdi.

[Cumhuriyet]

OPEC: Petrolün 40 dolar olmasını bekliyoruz

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı Arkab, petrolün varil fiyatının yılın ikinci yarısında 40 dolara çıkmasını beklediklerini söyledi.

[Gazete Duvar]

Sonbahardan önce canlı etkinlik yok

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner: “Milyonlarca takipçimizle dijitalde buluşuyoruz, etkileşim içinde kalıyoruz. Evde kalan sanatseverlere İKSV hesaplarını takip etmelerini öneririm”

[Cumhuriyet]

Salgın yayıncılık dünyasını nasıl etkiledi?

Korona virüsünün Türkiye’yi etkisine almasının ardından online kitap satışları arttı. Korona virüsüne karşı alınan tedbirler üzerine online kitap satış siteleri, yayınevleri, dağıtımcılar ve matbaalar ne yapıyor, bu durumdan nasıl etkilendiler?

[Gazete Duvar]

Biz tek kullanımlık yurttaşlar olduk

Kasiyerler, reyonları dizenler, tedarik kamyonlarının şoförleri… Bu insanlar krizin kahramanları değil, kurbanları. Onları kahramanlaştırmak, istismar edilmelerine meşru zemin kazandırmaktır. Mavi yakalıların emeğini bu şekilde yücelterek müşterinin vicdanını avutuyoruz. Dünyada her şey tıkırında giderken isimsiz, kimliksiz, tek kullanımlık yurttaşlar gibiyiz.

[BirGün]

İbrahim Kaboğlu: Derin devletin nerede başladığı belirsizleşiyor

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, “İnfaz yasası derin devletle bağlantılı kişilerin çıkartılması maksadıyla yapılmış bir düzenleme olabilir mi?” sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Benim ‘Monokratik İttifak’ dediğim, kendilerinin ‘Cumhur İttifakı’ adını verdikleri ittifak kanadında böyle bir eğilim zaten vardı. Esasen bir anayasal rejimden çok fiili yönetim söz konusu. Haliyle derin devletin nerede başladığı belirsizleşiyor.”

[Gazete Duvar]

Yemen ölüyor, ölürken bölünüyor

Suudiler Yemen’i itaatkâr kılabilmek için hem siyaset hem de aşiret liderlerine bonkör davrandı. Para ne kurulu düzeni korumaya ne de yenisini kurmaya yetti. Askeri müdahalenin semeresi de sefillik. Suudilerin Husilerle tekerrür eden Zeydi isyanını tamamen İran’a bağlaması yanıltıcıydı. Zeydiler merkeze hep kafa tuttu.

[Gazete Duvar]

Teyit Köşesi

Fotoğrafta ‘Tayyip bize maske değil ücretsiz şarap dağıt’ yazdığı iddiası

İDDİA: Fotoğrafta görülen kağıtta ‘Tayyip bize maske değil ücretsiz şarap dağıt’ yazıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, camın arkasında görülen kadının elinde bulunan kağıtta ‘Tayyip bize maske değil, ücretsiz şarap dağıt’ yazdığı iddia edildi. Paylaşımlardan yalnız biri binden fazla beğeni aldı.

[Teyit.Org]

Kaynak: Statik Enerji

BENZER KONULAR
YORUM YAZ