Özsüt işçilerinin eylemi sürüyor

Maaşları, yemek ücretleri ve işten atılan arkadaşlarının tazminat ve tüm haklarının ödenmesi talebiyle Özsüt Kadıköy Şubesi önünde 4 gündür eylem yapan işçiler, “Tüm emek dostlarını haklı taleplerimizi duymaya, bize destek olmaya çağırıyoruz” dedi.

17 Temmuz 2019 0

Özsüt işçileri maaşları, yemek ücretleri ve işten atılan arkadaşlarının tazminat ve tüm haklarının ödenmesi talebiyle Özsüt Kadıköy Şubesi önünde 4 gündür eylemde. Burada açıklama yapan işçiler “Özsüt’de hak gaspına son” pankartı açtı.

Özsüt İşçilerinden Mehmet Dirik yaptığı açıklamada, “Bizler, Özsüt kurumsal markasıyla faaliyet gösteren STP Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ firmasında çalışan işçileriz. Kimimiz aylarla, kimimiz yıllarla sayılan sürelerdir çalışıyoruz. Çayı demleyip masanıza getirenleriz. Yemeğinizi hazırlayıp önünüze koyanlarız.  Size günaydın, hoş geldiniz, iyi günler dileyenleriz. Kısacası Özsüt’ün mutfak ve saha çalışanlarıyız, hizmet üretenleriz” dedi. 2 aydır maaşlarını, fazla mesai ücretlerini ve yemek kartlarını alamadıklarını belirten Dirik, “Alacaklarımızın yatırılması için yaptığımız tüm çağrılar sonuçsuz kaldı. Birçok arkadaşımız parasını alamadığı ve daha fazla bu duruma dayanamadığı için zor bela bulduğu işinden ayrılmak zorunda kaldı. Çalışmaya devam edenlerimiz ise kaygılı. İki ay alacaklarını alamamak demek kirasını, faturasını yatıramamak anlamına geliyor. Hatta iki ay boyunca bazen yemek bile yememek anlamına geliyor. Çalışanlar arasında çocuğu olanların durumu daha da kötü” diye ifade etti.

‘3 KURUŞLUK HAKKINA GÖZ DİKMİŞ’

Emeklerine el konulduğunu sözlerine ekleyen Dirik, “10 gün önce yine buradan Özsüt patronlarına seslendik, hakkımızı verin dedik. Eylemimizin ardından 5 arkadaşımızın alacakları yatırıldı ve geri kalanların da 11 Temmuz’da ödeneceği sözü verildi. Bu süre zarfında hakkını alabilen bu 5 arkadaşımız, ‘herkes hakkını almadan olmaz’ diyerek hesabındaki paraya dokunmadı. İşte emekçiler bu kadar onurludur, verdiği sözü tutar ve arkadaşlarını yarı yolda bırakmaz. Oysa Özsüt patronu verdiği sözü tutmayarak başka hiçbir arkadaşımızın alacağını yatırmadı. Anladığımız o ki, milyonlarla oynayanlar çalışanlarının üç kuruşluk hakkına göz dikmiş vermemekte inat ediyor” diye belirtti.

ALIŞVERİŞ YAPMAMA ÇAĞRISI

“Bir söz verildi ve bekledik, ama artık beklemeyeceğiz” diyen Dirik, “Biz geçinemiyoruz, rahat değiliz; o zaman bizi bu hale düşürenler de rahat etmeyecek. Herkes duysun ki hakkımızı yedirmeyeceğiz” dedi. Her mecrada haklarını arayacaklarını ifade eden Dirik, “Tüm emek dostlarını haklı taleplerimizi duymaya, bize destek olmaya çağırıyoruz” dedi.

İşçiler Cumartesi gününden bu yana Özsüt’ün önünde her gün eylemde olduklarını belirtti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ