Pandemi yangınına sözde çözüm: “Yarım kapanma” açıklandı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni önlemleri, iktidar tarafından açıklandı.

26 Nisan 2021 0

Koronavirüs pandemisi, iktidarın politikaları dolayısıyla yakmaya devam ediyor. Bugün açıklanan eksik verilerde; vakaların en çok görüldüğü iller; İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ ve Kırklareli oldu.

Haftalık verilere göre Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Siirt 100 bin kişide en az Kovid-19 vakası görülen iller olduğu belirtiliyor.

İllere göre haftalık Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 854,75, Ankara’da 567,88, İzmir’de 335,09 oldu. Bu tablo sonrasında iktidar tarafından kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunuldu.

AKP Genel Başkanı tarafından “Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz” ifadesi sonrasında, 29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19:00’dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde “tam kapanmaya” geçileceğini duyurdu.

Pandemi üzerine çalışan halk sağlığı uzmanlarının ilk açıklamasına göre; söz konusu kapanmanın yeterli bir kapanma olmayacağı belirtilmekte.

İktidarın açıklamasında ise kapanmanın detayları şu şekilde;

– Koronavirüs salgını, dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Bu süreci ülkemiz ve milletimiz için en iyi şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede sağlık uygulama tebliğ listesinde yer alan işlemler için yüzde 10 ile yüzde 20 oranında artış yaparak sağlık sistemimizi destekledik. Diyaliz hizmetlerinin bedelini yüzde 20 arttırdık. Sosyal güvenlik kurumu bütçemize maliyeti 7 milyar lirayı geçen bu hizmetlerin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Hem salgın dönemini hem Ramazan ayını gözeterek patates ve soğan dağıtımlarında 103 bin tonu geride bıraktık. 

– Özel hastanelerde yoğun bakım ve aşı hizmetlerinden dolayı ücret talep edildiğine dair şikayetler alıyoruz. Vatandaşlarımızdan hiçbir ücret talep edemez. İlave ücret talebiyle karşılaşan vatandaşlarımız kurumlarımıza bildirirlerse gereken neyse hemen yapılacaktır. Muhtarlarımızın aşılarına başlanacak.

– Tedbirlerin neticelerini yavaş yavaş almaya başladık. Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz. 

– 29 nisan saat 19’dan başlayıp 17 mayıs 2021 sabah 5’e kadar tam kapanmaya geçiyoruz. Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 

– Üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine ara verilecektir.

– Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecektir.

– Yeme içme sektöründe paket servis ile hizmet verilecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak. 

– Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir.

– Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

– Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

– İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılarımız VEFA ekiplerinden destek isteyebileceklerdir.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ