‘Paşabahçe direnişçisi’ yine işten atıldı, yine direnişe başlıyor

Çalıştığı Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden güvenlik ve arşiv soruşturması nedeniyle atılan Türkan Albayrak pazartesi günü işyerinin yanında “direnişe başlayacağını” ifade etti. Albayrak daha önce de Paşabahçe’de çalışırken işten çıkartılmış ve tek başına direniş başlatmış ve 118 gün sürdürmüştü.

01 Eylül 2018 1

Albayrak, “8 yıldır İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde çalışıyorum. Güvenlik ve arşiv araştırmamı 8 yıldır görememişler, 8 yıl sonunda gördüler. Direnişe çalıştığım işyerinin yanında başlıyorum” dedi.

Birgün’den Yaşar Gökdemir’in haberine göre 2010 yılındaki Paşabahçe Devlet Hastanesi’nin önünde başlattığı direnişle bilinen Türkan Albayrak, 8 yıl çalıştığı Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden ‘güvenlik ve arşiv araştırması’ gerekçesiyle işten atıldı. İşten atılma sürecini BirGün’e anlatan Albayrak, pazartesi günü Sarıyer Kaymakamlığı’nın yanındaki parkta direnişe başlayacağını söyledi.

DAHA ÖNCE DE DİRENİŞ BAŞLATTI

Albayrak 2010 yılında da Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde çalışırken sendikaya üye olduğu için işten çıkartılmış ve hastane bahçesinde direniş başlatmıştı.  Albayrak 118 gün süren direnişin son 7 gününde açlık grevi de yapmış ve Sarıyer Toplum Sağlığı Merkezi’nde işe alındıktan sonra direnişini bırakmıştı.

2010 yılında Paşabahçe Devlet Hastanesi önünde direndiğini söyleyen Albayrak, ”4 aylık direniş sonucunda İl Sağlık Müdürü tarafından Sarıyer İlçe Sağlık’a alınmıştım. 8 yıldır burada çalışıyorum. Taşerona kadro verildi ve kadroya geçtim. Kadroya geçtikten 4 ay sonra ‘güvenlik ve arşiv’ araştırması deyip işten attılar” diye konuştu.

15 Ağustos’ta işten atıldığını aktaran Albayrak, “İşten atılma sebebim ‘güvenlik ve arşiv araştırması’. Tazminatsız atıldım. 4 ay önce kadroya geçmiştim. 8 yıldır İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde çalışıyorum. Güvenlik ve arşiv araştırmamı 8 yıldır görememişler, 8 yıl sonunda gördüler” diyerek tepki gösterdi.

“Sarıyer Kaymakamlığı’nın yanındaki Aile Hekimliği’ne giriş parkında saat 13.00’de direnişe başlıyorum” diyen Albayrak, “Sarıyer Kaymakamlığı’nın binasında İlçe Sağlık Müdürlüğü, orada çalışıyordum. Direnişe de çalıştığım işyerinin yanında başlıyorum” dedi.

“KEYFİ UYGULAMALARA, İŞTEN ATMALARA KARŞI BENİM DİRENİŞİM”

‘Hukuksal yönden bir başvuruda bulanacak mısınız?’ sorumuza Albayrak, “İş Mahkemesine değil de İdari Mahkemeye başvuracağız. Ama İdari Mahkemenin cevap vermesinin bir süresi yok. Bu bir yıl sürer, altı ay sürer, bir ay sürer, bir hafta sürer, ne zaman cevap verirler onların keyfine kalmış bir şey. O yüzden keyfi uygulamalara, işten atılmalara karşı benim direnişim” diye konuştu.

Kendisinin dışında İl Sağlık Müdürlüğü’nden de atılanların olduğunu söyleyen Albayrak, “Henüz onlarla haberleşmedik. İrtibat kurmaya çalışıyorum ama basın bu konuda yardımcı olacaktır. Sonuçta işten atılan arkadaşlar BirGün, Cumhuriyet gibi gazeteleri okuyorlardır. Atılan arkadaşlarla medya aracılığıyla irtibat kurmaya çalışacağım” ifadelerini kullandı.

“NURİYE BENDEN ETKİLENDİ, BEN DE ONDAN”

Albayrak, sözlerini şöyle noktaladı:

“Aslında beni direnişe başlamaya iten nedenlerden biri de Nuriye’ydi. Nuriye’nin davalarından birisine katılmıştım ve davada ‘Türkan Albayrak’ın direnişinden etkilendim’ demişti. Gerçekten çok etkilenmiş ve gözlerim dolmuştu. Nuriye benden etkilenerek mücadele etti, bende Nuriye’den etkilenerek mücadele ediyorum.”

 

 

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

metin durmaz

mücadele olmadan kazanım da olmaz. başarılar.