Patlamadan yaralı kurtulan işçiler: 4 gündür uyarıyorduk, dinlemediler

Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamadan yaralı kurtulan işçiler depo ve üretim alanındaki ürünlerde ısınma olduğunu ve bu konudaki uyarılarına rağmen önlem alınmadığını anlattı. Bir işçi ‘Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler’ dedi.

04 Temmuz 2020 0

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında dün meydana gelen patlamada 4 işçi yaşamını yitirdi, 108 işçi yaralandı. 3 işçi için arama çalışmalarıysa hâlâ sürüyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Meclis Başkanvekili Haydar Akar ve Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Uğur Bayraktutan yaralanan işçileri hastanede ziyaret etti.

‘MALLARDA ISINMA VARDI, UYARDIK”

Anka‘nın haberine göre, işçilerden Nuray Cihangir olay hakkında şunları söyledi:

“Patlama üretim sırasında olmadı, arka depoda olmuş. Depolara konulan mallardandır. Isındıkları için. İşçide şu an bir hata yoktur. Mallarda ısınmamız vardı, 4 günden beri ben malları dışarı serdim. Söylüyordum içeriye. Malların dışına kağıttan bir jelatin sarılır. O jelatin mallara ısınma yapmış. 4 gündür söylüyordum ve yanımdaki işçileri de uyarıyordum. Benim bölümümde ölüm yok. Bütün bölümleri uyarıyordum, kapının önüne bir karton bir şey koymayın da her an kaçabilelim. Patronum da şimdi hakkını yemeyelim, o bile diyordu: ‘Dikkat edin, dışarı atılmalı. Az getirttirin.”

Ağır yaralı başka bir kadın işçi ise patlamayı görmediğini ve yanlış tarafa kaçtığını belirtirken, refakatçisi işçilerin sürekli üretim yerindeki sıcaklık konusunda uyarıda bulunduğunu açıkladı.

Fabrikanın 13 yıllık çalışanı Kesiban Yolcu da fabrikada mallardaki ısınmadan bahsederek, “Malları ısınma yapıyor diye dışarı sermişler. Bunlar patladı diyorlar ama patlasa dün patlardı. Üretim bölümünden çıktığını tahmin ediyorum. Isınma vardı orada. Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dedi.

Yolcu, “Çalışmamız için çok baskı yapıyorlardı. Mal çıkacakmış” diye konuştu.

Yolcu fabrikada sendikanın olmadığını söyledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ