Pegasus’ta Nakliyat-İş örgütleniyor: İşçiler kararlı

Yer hizmetlerinden teknik hizmetlere, kabin memurlarından uçuş ekiplerine hatta pilotlara kadar farklı pozisyon ve birimlerde çalışan Pegasus emekçisi, Nakliyat-İş’te örgütlenmeye başladı.

10 Haziran 2021 0

Yer hizmetlerinden teknik hizmetlere, kabin memurlarından uçuş ekiplerine hatta pilotlara kadar farklı pozisyon ve birimlerde çalışan Pegasus emekçisi, Nakliyat-İş’te örgütlenmeye başladı. Düşük ücretlere, uzun çalışma koşullarına eklenen pandemi zorluğu, emekçiye birlikte hareket etmeyi hatırlattı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin en çok zorladığı sektörlerden biri turizm ve ulaşım. Ama özellikle de havacılık sektörü. Ancak en büyük havayolu şirketinin bile ücret düşürdüğü, tatlı kârlar edilirken bile çalışanların haklarının verilmediği sektörde artık işçi de uzun zamandır “Aynı gemideyiz” sözünü gerçekçi bulmaz oldu. Pegasus’ta dört yıla yakındır yaşanan çalışanlara dönük mobbing düzeyine varan itibarsızlaştırma, çalışanları işverene karşı yalnız kalmayacak bir çözüme itmiş görünüyor.

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’ndan verilen bilgiye göre Türkiye genelinde 6 bin 500 civarında çalışanı bulunan Pegasus çalışanları, anayasal haklarını kullanarak örgütlenmeye başladı. Yapılmayan ücret zamları, kesilen primler, ücretsiz izinler, çalışanların her geçen gün düşen reel alım güçleri, çalışma ortamından kaynaklanan olumsuzluklar, onur kırıcı davranışlar, çalışanları bir güç birliği altında toplanmaya itti. “Bizim de söyleyecek sözümüz ve alacak haklarımız var” diyen emekçiler,  Nakliyat-İş’te buluştu.

Nakliyat-İş sendikası, çalışanların ilgisini görmekte, sendika son yıllarda gerçekleştirdiği farklı iş kollarından çalışanlarla dayanışma direnişleri, kendi iş kolundaki direnişler, grevler ve TİS’ler ile işçi sınıfının hak kazanım mücadelesinde önemli adımlar atmakta.

Cumhuriyet Gazetesi‘nin gerçekleştirdiği görüşmeler çerçevesinde, örgütlenme çalışmalarına destek olan şirketten atılmış ya da ayrılmış kabin memurları ile yapılan kısa sohbetlerde, yolcu olarak hizmet aldığımızda uzun çalışma saatleri ve yoruculuğuna karşın nezaket ve zarafetlerini bozmayan kabin memurları bir dizi zorluğu göğüslemiş belki yakında düzelir diye…

8 yıllık bir Pegasus çalışanı, durumu “Bizim takım elbiseyle göründüğümüze bakmayın, yüksek ücretler aldığımız sanılıyor, ama ben 3 bin küsur lira aylık ücret alıyorum. İşe yeni başladığımda aldığım aylık ücret asgari ücretin 2 katı idi, 8 yıldan beri çalışıyorum aldığım aylık ücret asgari ücretin ancak yarısı kadar fazla oldu” diye özetledi.

Dört yıl önce şirketten çıkarılan Nurcan Şen, yaşadıklarını “Kim hak hukuk dese hemen kapıyı gösteriyorlar. Yetişmiş elemanları ayrılmaya zorluyor, yerlerine anlaşmalı okullardan çok daha düşük ücretle eleman alıyorlar. Maaşlarımız düşürüldü. Evden çıktıktan 38 saat sonra döndüğüm günler çok oldu. Ama haklarımızı istediğimizde kötü olduk” sözleriyle dile getirdi.

Elanur Tarsuslugil’in 25 yıllık uçuş hayatı var, 17 yılı Pegasus’ta geçmiş. Tarsuslugil de diyor ki: “Emekliliğime az kalmıştı, ayrıldım işten. Yaş bekliyorum. Ama yıllarca yarı aç yarı tok çalıştık bu şirkette. Ama özellikle son üç dört yılda çalışanlara karşı olumsuz bir politika başladı. Ben de şimdi herkesin hakkını daha rahat alması için ne yapabilirsem yardımcı olmak adına sendikada destek oluyorum.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ